Илон Мъск може да стане първият трилионер в света до 2027 г. Това става ясно от нов доклад на група, която проследява богатството на най-влиятелните хора по света, информира The Guardian. Богатството на Мъск расте със среден годишен темп от 110%. Той е и най-богатият човек в света с 251 милиарда долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg.
Анализът на Informa Connect Academy предполага, че Гаутам Адани от Индия ще стане вторият, който ще постигне статут на трилионер. Според данните това ще се случи през 2028 г., ако неговият годишен темп на растеж остане 123%.
Дженсън Хуанг, главен изпълнителен директор на технологичната фирма Nvidia, и Праджого Пангесту, индонезийският енергиен и минен магнат, също може да станат трилионери през 2028 г. Бернар Арно, шефът на LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton и третият най-богат човек в света с около 200 милиарда долара, е на път да удари трилион долара през 2030 г. – същата година като Марк Зукърбърг, главният изпълнителен директор на Meta.
Няколко компании са осигуриха оценки за повече от 1 трилион долара.
Berkshire Hathaway за последно стигна максималната си оценка досега в края на август. Дни преди нейният създател Уорън Бъфет да отпразнува 94-ия си рожден ден.
Nvidia се присъедини към клуба на компании с пазарна капитализация от 1 трилион долара през май 2023 г. През юни достигна 3 трилиона долара, позиционирайки се след Microsoft и преди Apple.
Въпросът кой може да бъде първият трилионер в света вълнува обществеността откакто светът коронова първия си милиардер през 1916 г., отбелязва CNBC. Това беше американецът Джон Д. Рокфелер, основателят и по това време най-големият акционер в Standard Oil .
Много учени обаче виждат натрупването на огромно богатство като социално заболяване. Доклад изчислява, че най-богатият 1% от човечеството генерира повече въглеродни емисии, основен двигател на продължаващата климатична криза, отколкото най-бедните.
Мъск може да стане първият трилионер в света