Непосредствената причина за авиокатастрофата от 13 септември 2024 г. в Трета авиационна база в "Граф Игнатиево", при която загинаха двама пилоти, е "поемането на неоправдано висок риск при изпълнение на елементи от сложния пилотаж". Това показват заключенията от проверките на комисията към Министерсвото на отбраната, която трябваше да изясни причините за авиоинцидента.
"Като съпътстващи причини са определени нарушаване на мерките за безопасност, нарушаване реда на изпълнение на полетната задача и неправилна оценка на запаса от височина при извеждане на самолета във вертикалната равнина", каза полковник Петко Василев, държавен експерт в отдел „Разследване на авиационни произшествия и инциденти“ в Служба „Военна полиция“.
„Установяването на степента на нечия вина или отговорност не е предмет на дейността на Комисията. Тя проведе разследването в четири основни направления. Първо – проучване на летателната подготовка на екипажа и организацията на полетите. Второ – медицинско изследване. Трето – изследване на авиационната техника. И четвърто - проучване на обстоятелствата, при които е възникнало авиационното произшествие. Комисията не откри данни, които пряко да са допринесли за катастрофата в организационната дейност на мероприятието", заяви полк. Василев.
Първи данни от черната кутия на фаталния полет край Граф Игнатиево (видео)
По думите му членовете на екипажа са преминали успешно годишното и полугодишното медицинско освидетелстване във ВМА. Заключението било, че те са "годни за летателна длъжност като пилот".
"Заключенията на полетния медицински преглед в деня на самото мероприятие е, че психо-физическото състояние на пилотите позволява изпълнението на летателни задачи", подчерта Василев. И допълни, че самолетът е бил в изправност.
„Поех ангажимент като министър, веднага след разчитане на данните от черната кутия на самолета, да оповестим резултатите. Стремим се да изясним обстоятелствата и причините за този инцидент, за да не се допускат подобни в бъдеще", заяви на брифинга министърът на отбраната Атанас Запрянов.
"За мен, като министър, е изключително тежко да приема този инцидент, защото човешкият живот е най-ценният капитал за Министерството на отбраната. Машините се купуват, самолетите също, но добре обучените професионалисти не можем да върнем по никакъв начин. Мое задължение е да обявя подробности за случилото се, като ви информирам, без да се намесвам в работата на Прокуратурата по резултатите от проверката на служба "Военна полиция", която е на мое пряко подчинение. Това разследване е независимо от съдебното и досъдебно разследване и целта му е предотвратяване на подобни инциденти в бъдеще", подчерта Запрянов.
За инцидента говори и бившият военен пилот Николай Калев
„От това, което чухме от брифинга на Министерството на отбраната за авиокатастрофата край Граф Игнатиево, някои работи ме шокират, а именно – начинът на изпълнение на сложния пилотаж на малка височина. Минималната височина би трябвало да бъде 100 м. Скоростта юа въвеждане на самата вертикална фигура е недостатъчна. За да не бъде рисково изпълнението би трябвало да е поне към 600-650 км, да се тръгне нагоре с максимален режим на работа. 480-500 км е била скоростта на катастрофиралия самолет”, коментира Николай Калев.
По негови думи като причина за инцидента остава грешка у пилотите в техниката на пилотиране.
„Летците са видели, че се увеличава вектора на скоростта и са създали страничен наклон – „дълбока спирала”. В случая е допусната грешка в техниката на пилотиране от летците”, обясни Калев.
Според него пилотите е трябвало да бъдат много добре тренирани преди самата демонстрация.
„Те не са достигнали своя максимум и са допуснали редица грешки в управлението на самолета. Доказана вина трябва да носят тези, които са управлявали този процес. Ръководителят на полетите трябва да действа адекватно и да подава команди, но такава команда няма. Това означава, че той не е бил в състояние да окаже помощ на екипажите.”, каза Калев.
Видео: БНТ