Окръжна прокуратура - София повторно внесе в съда обвинителен акт по делото за тежкия пътен инцидент от 5 февруари 2017 г. в лявата тръба на тунел „Ечемишка“, при който загина жена. Обвинението, повдигнато на трима служители на Агенция "Пътна инфраструктура", е определено като причинена смърт по непредпазливост, предава БГНЕС.
Миналата 2023 г. завърши гражданското дело, но наказателното все още не може да започне. В началото обвиняемите бяха шестима, а в момента са трима.
Според обвинението тримата служители на АПИ - Георги Златев, Надя Сачанска и Георги Фучеджиев, не са спазили правилата за поддръжка на тунела, което е довело до инцидента.
Припомняме, че през ноември 2023 г. Агенция "Пътна инфраструктура" бе осъдена да плати 460 хил. лв. с лихвите на наследниците на жената, която през 2017 г. загина в тунела "Ечемишка", след като лапма падна върху автомобила, в който тя се е движела. Парите са за двете деца и за майката на загиналата – всеки от тях ще получи по 110 000 лв., а на вдовеца на 64-годишната жена - 130 хил. лв.
Разследването установи, че стоманената конструкция за окачване на осветителните тела е монтирана през 1984 г., като до 2017 г. е правен оглед 6 пъти и при всеки един от тях са давани препоръки за подновяване на антикорозионната защита, но това нито веднъж не е било изпълнено.
Техническата експертиза установи, че от 1996 г. стоманената конструкция на съоръжението е повредена и следва да се поднови, тъй като е подложена на активна корозия в условия на постоянна влага, вредни газове и прах. Така корозията на места стигнала над 50%.
Върховният съд завиши с по 20 000 лв. обезщетението, определено от апелативната инстанция, която беше намалила присъдените 600 хил. лв. от Софийския окръжен съд. АПИ дължи също лихви и разноски. Майката на жертвата, както и съпругът ѝ са починали докато чакат решението на съда. Съпругът ѝ е развил онкологично заболяване. Първоначално от АПИ пледираха, че станалото е "случайно събитие", но магистратите не приеха тази теза и доказаха, че става дума за безхаберие и липса на поддръжка над 20 г.
През 2018 г. прокуратурата обвини шестима души за смъртта на жената, начело с бившите шефове на АПИ Лазар Лазаров и Дончо Атанасов. Обвинения имат и служителите на агенцията Илияна Захариева, Георги Златев, Надя Сачанска и Георги Фучеджиев.
Преди 7 години от “Господарите” ви запознахме с трагедията в тунел "Ечемишка". Тогава тръгнахме по следите, за да открием виновниците и да подпомогнем справедливостта. И вече 7 години чакаме безхаберието и немърливостта да бъдат наказани.
Съдът върна обвинителния акт за инцидента в тунел "Ечемишка", в който загина жена
Експерти разкриват как ремонтът в тунела "Ечемишка" е направен за пари, в пъти повече от необходимото
Господарите питат "Автомагистрали" ЕАД за скъпия ремонт на тунел "Ечемишка", търсят се 200 тона желязо
Погубените животи не могат да бъдат върнати. Но поне могат да получат справедливост, като се надяваме, че това ще е последният нелеп инцидент, довел до такава трагедия.