4-годишно дете пострада в детска градина в Бургас, в заведението нямало медицинско лице (видео)

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
19.08.2026 10:30
204
0

4-годишно момиченце е пострадало сериозно, докато играело в двора на филиала на детска градина „Синчец“ в бургаския квартал „Горно Езерово“. Инцидентът е станал пред погледа на възпитатели, но по това време в детското заведение не е имало медицински специалист, който да окаже първа помощ.

По думите на бабата на детето Пепа Петрова момиченцето е прието в болница с оток на главата след силен кръвоизлив от носа. Инцидентът е станал в предиобедните часове, докато децата тичали в двора. Момичето се спъва и пада, като при удара наранява главата си. След това успява да се изправи, но губи съзнание и пада повторно.

„Детето е в болница с оток в главичката след голям кръвоизлив от носа“, разказа Пепа Петрова за NOVA.

МОН предлага единна методика за проследяване развитието на децата

По пътя към лечебното заведение състоянието на детето се влошава – то повръща многократно и постоянно се унася в сън. В болницата е настанено за наблюдение в отделението по неврохирургия. Направеният скенер показва оток на главата, но за щастие няма данни за счупвания, а детето е контактно.

Директорът на детска градина „Синчец“ Стефка Желязкова обяснява, че след падането възпитателите незабавно са уведомили майката, която работи като фармацевт и бързо е пристигнала на място.

„Учителките са промили раната с риванол и са спрели кръвта, а екип на Спешна помощ не е потърсен. Не е имало нужда да се звъни на 112“, заяви Желязкова.

Тя потвърждава, че в момента на инцидента медицинското лице не е било в детската градина. Причината е, че медицинският специалист обслужва и училище „Васил Левски“, като работното му време е разпределено между двете учебни заведения – два дни в детската градина и три дни в училището.

Според директорката служителите са реагирали адекватно при инцидента. Липсата на постоянен медицински специалист обаче не е нов проблем за родителите. Те многократно са поставяли въпроса пред ръководството на детската градина и са настоявали да бъде осигурен медик, който да бъде постоянно на място.

Проблемът става още по-актуален на фона на предстоящото увеличаване на броя на децата. През есента в градината се очаква да бъдат приети още 40 деца, разпределени в две групи.

„Имаме подадено искане към общината за осигуряване на медицинско лице, което да е постоянно в детската градина“, посочи Стефка Желязкова.

Към момента обаче няма конкретен срок, в който такъв специалист ще бъде назначен.

Случаят отново поставя въпроса за необходимостта от постоянна медицинска помощ в детските заведения и за това кой трябва да реагира при инцидент с дете, когато медицински специалист не е на място.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Още от Новини

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.