Бившият дипломат №1 на ЕС е с обвинение в корупция за 1 млн. евро

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
03.12.2025 20:45
831
0

Европейската прокуратура повдигна официални обвинения на бившия върховен представител на ЕС за външната политика Федерика Могерини и още двама висши европейски служители. Обвиненията са за измами, корупция, конфликт на интереси и нарушение на служебната тайна. Въпреки сериозността на обвиненията, тримата остават на свобода, тъй като разследващите са преценили, че няма риск да се укрият, информира NOVA.

Скандал в ЕС: Федерика Могерини е задържана по разследване за измами с евросредства

Акцията е проведена рано сутринта, в 07:30 ч., когато белгийската полиция е влязла в сградата на Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) в Брюксел, както и в офиси и домове, свързани с Колежа на Европа. Разследването е стартирало след сигнал на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ).

Сред задържаните са:

• Федерика Могерини – ректор на Колежа на Европа и бивш върховен представител на ЕС;

• Стефано Санино – тогава генерален секретар на ЕСВД, а днес генерален директор в Европейската комисия;

• Административен служител от Колежа на Европа.

Разследващите твърдят, че Стефано Санино е предоставил поверителна вътрешна информация на Могерини с цел Колежът на Европа да спечели обществена поръчка за обучение на бъдещи европейски дипломати на стойност 1 милион евро. Случаят се развива малко след напускането на Могерини от поста „върховен представител“.

Скандалът се очертава като един от най-сериозните в институциите на ЕС през последните години, тъй като замесените лица са на много високи позиции. Европейският парламент се подготвя да разгледа и искане на белгийските власти за сваляне на имунитета на други евродепутати във връзка с отделни разследвания за лобизъм.

Междувременно Федерика Могерини публикува изявление, в което потвърждава невинността си. Казва, че има пълно доверие в съдебната система и вярва, че правотата на действията на Колежа на Европа ще бъдат потвърдени в съда.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.