Държавата купува мобилни телефони за 2 млн. лв. за видеонаблюдение на изборите

Всичко от Виктория Симеонова
Виктория Симеонова
03.03.2023 3:20
209
0

Държавата купува мобилни телефони за 2 млн. лв. за видеонаблюдение на изборите.

Видеонаблюдението при броенето на бюлетините и попълването на протокола на изборите на 2 април ще става с мобилни устройства за 2 милиона лева.

“Възраждане” се борят против еврото с евро (видео)

Държавата купува мобилни телефони за 2 млн. лв. за видеонаблюдение на изборите

Това стана ясно от договор между "Информационно обслужване" и Министерството на електронното управление, пише Офнюз.

В документа е записано, че трябва да бъдат закупени и доставени 12 130 устройства (най-вероятно телефони, а не таблети). За тях трябва да бъде създадено специален мобилно приложение. А и система, на която да се излъчват стриймовете от секциите.

Секционните избирателни комисии ще се обучават чрез специално клипче с инструкции. За секциите пък са предвидени стативи за мобилните устройства. 

Подробности

За всичко това са предвидени малко над 6 400 000 лв. Мобилните устройства ще струват 1 999 024.5 лв., 220 хил лв. за приложението, и 660 хил. лв. за системата.

В началото на месеца ЦИК остави без камери секциите в чужбина, подвижните урни, както и в секциите в болници, домове за стари хора, в затворите и арестите. Както и в други специализирани институции за предоставяне на социални услуги.

Видеонаблюдение на вота ще има за първи път на вота на 2 април. Промените влязоха в сила с новия Изборен кодекс. Тогава депутатите символично въведоха видеонаблюдение и видеозаснемане при броенето. Но оставиха ЦИК и Министерски съвет (МС) да решат как точно ще се случи то.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.