Factcheck: Не е вярно, че 18 страни са провели референдум за членство в ЕС със задължително приемане на еврото
Източник: БТА / CNN

Factcheck: Не е вярно, че 18 страни са провели референдум за членство в ЕС със задължително приемане на еврото

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
11.06.2025 18:44
2895
0

Твърдението на президента Румен Радев, че 18 от 27-те държави членки на Европейския съюз са провели референдуми за присъединяването си в условията на задължение за приемане на еврото, е невярно, според FactCheck.bg.

Референдуми за Договора от Маастрихт, който урежда задължението на държавите да приемат общата европейска валута, са провели общо 13 държави. Три от тях вече са били членки на ЕС, а 10 са провели такива референдуми преди присъединяването си.

Днес по време на интервю президента Румен Радев за CNΝ, цитирано в сайта на Президентството:

Осемнайсет от 27 държави членки са провели свои референдуми за присъединяването си към ЕС с обвързващото споразумение да приемат общата европейска валута.”, това каза по време на интервю за CNN президентът Румен Радев.

Провеждали ли са държави в ЕС референдум преди приемането на еврото? (видео)

Държавите, които се присъединяват към Европейския съюз след 1993 г., автоматично встъпват в задължение да приемат общата европейска валута. Това задължение е по силата на действащия от 1993 г. Договор от Маастрихт, който те ратифицират при присъединяването си.

Общият брой на държавите, които стават членки на ЕС след 1993 г., е 16.

От тях 10 са провели референдуми за присъединяването си при вече действащите условия. Това са Австрия, Финландия, Швеция, Словения, Словакия, Естония, Латвия, Литва, Малта и Хърватия. Останалите шест страни – Кипър, Чехия, Полша, Унгария, Румъния и България – ратифицират Договора за ЕС, който ги задължава да приемат еврото, без да провеждат референдуми за това.

Други 8 държави, които са членки на ЕС отпреди 1993 г., също ратифицират договора и приемат задължението за еврото без референдум – това са Германия, Нидерландия, Белгия, Италия, Испания, Португалия, Гърция и Люксембург.

Референдуми за Договора от Маастрихт, който урежда Икономическия и валутен съюз, провеждат също Франция, Ирландия и Дания. В техния случай обаче не става дума за референдуми за присъединяване към ЕС, за каквито говори Румен Радев. Тези държави вече са членки на съюза – Франция е една от неговите основателки, а Ирландия и Дания се присъединяват още през 1973 г. През 1992 г. те питат гражданите си дали да приемат новите условия на Договора от Маастрихт, сред които и общата европейска валута. 

Гражданите на Франция и Ирландия одобряват условията на новия договор, а тези на Дания ги отхвърлят. В резултат на това Дания договаря с ЕС четири изключения по ангажименти произтичащи от документа. Само две от тези изключения все още са в сила днес – едното от тях се отнася за приемането на еврото. Пред 1993 г. Дания провежда втори референдум, в който гражданите ѝ одобряват Договора от Маастрихт с договорените изключения.

Това означава, че общо 13 държави от ЕС са провели референдуми за Договора от Маастрихт, който ги ангажира да се присъединят към общата европейска валута. При 10 от тях тези референдуми са били допитвания за присъединяването им към Европейския съюз.

 

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама
Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.

`