Кой е с предимство?

Кой е с предимство?

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
04.08.2017 8:44
161
0

Казус от листовка за кандидат-шофьори предизвика бурни дискусии в социалните мрежи.

 

На картинката, която виждате, се пита: "Кой е с предимство - автомобилът или автобусът?"

 

 

Ситуацията е следната: автомобил и автобус се движат един срещу друг на кръстовище със светофар. Леката кола продължава пътя си направо и вижда зелена светлина от светофара, но и знак за път без предимство. Автобусът също вижда зелен светофар, но ще прави ляв завой, за който обичайно се изчакват останалите.

 

Схемата бе публикувана от Съюза на българските автомобилисти и породи стотици коментари. Часове по-късно СБА даде и отговора: колата е с предимство при работещ светофар, а автобусът - при неработещ. Оттам дават и по-подробна обосновка, базирана на Закона за движение по пътищата:

 

Колата е с предимство, защото според чл. 7, ал. 2 от Глава втора.

 

"ПРАВИЛА ЗА ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА" на Закона за движението по пътищата:

 

"Когато има несъответствие между светлинните сигнали и пътните знаци относно предимството, участниците в движението са длъжни да се съобразяват със светлинните сигнали."

 

Както и според чл. 37, ал. 1 от Раздел VII "Завиване надясно или наляво" на Закона за движението по пътищата:
"При завиване наляво за навлизане в друг път водачът на завиващото нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне насрещно движещите се пътни превозни средства. От същото правило помежду си се ръководят и водачите на релсовите пътни превозни средства."

 

 

""

 

Източник: Offnews.bg

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.