Мястото, на което кола се вряза в зрители по време на автомобилно състезание край Варна, е било зона, забранена за публика. Това заяви спортният директор на състезанието Слави Славов на брифинг след трагедията, при която загина един човек, а осем други бяха ранени.
„На мястото на инцидента в 10:20 нямаше нито един човек. Има обезопасителна лента и табела, че е забранено за публика“, уточни Славов. Той добави, че пилотът на катастрофиралия автомобил Нейко Нейков е в добро състояние, но силно уплашен.
Инцидентът е станал в 11:08 ч., само минута след старта на автомобила. Според спортния директор, веднага е подаден червен флаг, трасето е спряно, а линейките — две на място и една извикана допълнително, са реагирали незабавно, информира NOVA.
„Мъжът, който по-късно почина, беше контактен и разговаряше, когато пристигнахме“, каза Славов. Той посочи, че пострадалите са заставали зад мантинелата, но вероятно са влезли през гората, където няма охрана.
„Това е състезателен инцидент. Пилотът е влязъл в завоя с по-висока скорост и е загубил контрол. Такива неща, за съжаление, се случват“, каза още Славов. Той обясни, че всички пилоти преминават алкохолна проба преди състезанието, но не и за наркотици поради липса на техническа възможност.
Заместник-кметът на Варна Илия Коев изказа съболезнования на близките на загиналия и заяви, че трасето е било обезопасено според изискванията, но разследването ще установи как пострадалите са се озовали в забранената зона.
Председателят на Автомобилната федерация на България Калоян Станчев също потвърди, че всички правила са били спазени, като екипът във Варна е „един от най-добре подготвените в страната“.
„Говорим за автомобилен спорт, където рискът винаги съществува. Ще изчакаме полицията и прокуратурата да приключат проверката, а ако има какво да се подобри — ще го направим“, заяви Станчев.
Автомобилният спорт е рисков, но този риск не трябва да е за публиката. Когато един човек загине, нещо в организацията не е било наред. Време е за по-строги правила и реален контрол – защото животът няма втора обиколка.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!