Несменяемата Янка Такева вече е "доктор хонорис кауза" и на прочутия ЮЗУ

Несменяемата Янка Такева вече е "доктор хонорис кауза" и на прочутия ЮЗУ

Всичко от Мариана Валентинова
Мариана Валентинова
22.05.2025 22:47
694
0

Несменяемата шефка на Синдиката на българските учители към КНСБ Янка Такева е новият доктор хонорис кауза на прочутия, макар и не толкова с академичните си постижения, Югозападен университет „Неофит Рилски" (ЮЗУ). Званието ѝ е било връчено лично от ректора проф. д-р Николай Марин.

"Това е моят университет, аз съм го завършила. Изключително щастлива, доволна и радостна съм от това, че моят университет днес, на празника на св. св. Константин и Елена, ме удостоява с почетното звание „Доктор хонорис кауза“, е казала пред медии Такева, която е начело на учителския синдикат от 1994 г. и често е сочена като сив кардинал в българското образование.

Връчването на почетното звание в случая загатва обаче за интересни топли връзки вътре по върховете на българското образование, често смятано за една от най-трудно поддаващите се и съпротивляващите се на реформиране обществени системи със задълбочаващи се непрозрачни модели на политически и икономически зависимости и лоши практики, включително корупционни и непотични, пише Клуб Z.

Образование по български: Янка Такева и компания събират милиони левове членски внос, който никой никога не отчита

Първото ѝ удостояване с "доктор хонорис кауза" е през 2022 г. на Висшето училище по застраховане и финанси и оттогава изглежда, че Такева се е самообявила за доктор на икономическите науки, защото данни кога е преминала през всички действия и защити за подобна научна титла и в кой университет и кога е станало това липсват публично огласени в биографията ѝ. Ректор на ВУЗФ е бившият шеф на Конституционния съд и още по-бивш правен секретар на президента Георги Първанов - Борис Велчев.

Кратка биографична справка припомня, че Такева завършва педагогика за детски или начални учителки във филиала на СУ в Благоевград. Едва през 2000 г. взема магистърска степен по управление на човешките ресурси в Пловдивския университет, а впоследствие и магистратура по педагогика в Югозападен университет „Неофит Рилски“, Благоевград.

77-годишната Янка Такева има разностранни интереси, част от тях са близко свързани с Русия. Организирала е през годините различни активности - лагери, конкурси и т.н., с участието и сътрудничеството на Москва, школи, семинари на Камчия и др. Освен това е и видна тамплиерка - член е и на Великия съвет на Великия приорат България на Ордена на рицарите тамплиери на Йерусалим. Дейността ѝ като "Велик офицер" води до въвличане на училищата в т.нар. тамплиерско движение, организиране на конкурси за "възпитаване на децата чрез изкуството в рицарски добродетели и с награди за победителите ученици – едногодишни стипендии от тамплиерите". Последно, тя е сред най-активните радетели за сегашното спешно въвеждане на изучаването на религия.

По признанието на бившия, а и настоящ министър на образованието Красимир Вълчев "нито една промяна в системата не е била осъществена без участието на синдиката и усилията лично на нейния лидер – Янка Такева".

Само като висящ въпрос остава дали привързаността на най-влиятелната вече повече от 30 години фигура в българското образование към Русия има нещо общо със засилените свидетелства за опити за влияние на Москва в родното училище?

Висшето учебно заведение, което е избрало да удостои Янка Такева с почетното звание, също не е случайно. ЮЗУ е дало на родината и друга незаменима експертиза - в правния факултет се е обучавал видният евроатлантик и крепител на правителството лидер на ДПС-Ново начало Делян Пеевски, известен между другото и с това, че е санкциониран от САЩ и от Великобритания за корупция.

В последно време ЮЗУ най-често се появяваше в медиите около съмненията за раздаването на фалшиви дипломи. През 2023 г. доц. Стефан Дечев, тогава преподавател там, публично обяви, че е имало практики с фалшифициране на оценки и раздаване на дипломи в Правно-юридическия факултет на университета. Той твърдеше, че е засякъл най-малко 8 студенти, които са получили документ за завършено висше образование, без да са полагали нужните изпити при него. В главната книга на университета някой е записвал оценки от името на преподавателя, с фалшифицирани подписи, написа още Дечев. В един от случаите историкът твърдеше, че е установил, че е дадена диплома на жена, която никога не е била реален студент в ЮЗУ.

Дечев прати сигнал до МОН, а проверка установи нарушения в учебното заведение. По случая се самосезира и Окръжната прокуратура в Благоевград, която започна разследване за длъжностни престъпления в ЮЗУ. Проф. Марин отхвърля обвиненията за фалшиви дипломи.

През декември м.г. Югозападният университет "Неофит Рилски" и ректорът му проф. Николай Марин обявиха, че съдят преподавателя, съобщи тогава "Свободна Европа", която и преди това публикува разкритията на Дечев. Заведени бяха три дела - от типа на т.нар. дела - шамари, с искове за обезщетение общо за внушителната сума от 650 хил. лв. От ЮЗУ обявиха, че те са частично предявени, като в началото се искат по 1000 лв.

В ЮЗУ магически може да завършиш право за 3 години вместо за 5

Понастоящем, въз основа на депозираните от ЮЗУ „Неофит Рилски“ искови молби, са образувани две съдебни производства срещу Стефан Дечев. Предмет на двете дела е претендираното обезщетение за причинените на университета неимуществени вреди от действията на въпросното лице в периода месец декември 2023 година – месец юли 2024 година. Цената на всеки от двата иска е 1 000 лв. (общо 2 000 лв.), като на този етап претенциите са предявени като частични", обявиха от ЮЗУ в своя позиция от началото на декември 2024 г.

Асоциацията на европейските журналисти – България и Програма “Достъп до информация” се запознаха с исковите молби и ги оценяват като SLAPP – дела, които нямат за цел да защитят легитимен интерес, а да попречат на публичното участие", реагираха от АЕЖ в свое становище.

По времето, когато според Дечев са извършвани нарушенията, декан на Правно-историческия факултет е бил сегашният ректор на университета проф. Николай Марин.

Преди него начело на ЮЗУ беше проф. Борислав Юруков, когото КПКОНПИ разследваше за конфликт на интереси и глоби с 142 300 лв. заради незаконни бонуси.

Николай Марин е юрист, възпитаник пак на ЮЗУ, там е завършил право, там си е станал и доцент, а после и професор. През 2020 г. се разбра и че е научен ръководител на тогавашния главен прокурор Иван Гешев. Гешев, който иначе е представител на симеоновската правна школа, явно бе почувствал тогава необходимост да се развива на следващо ниво в академизма и да става доктор.

Бившият вътрешен министър на ГЕРБ Младен Маринов също се оказа докторант в ЮЗУ, пак по това време.

Наблюденията показват, че бивши и действащи министри, бивши и действащи шефове на агенции и спецслужби имат известен афинитет към академично развитие и защита на докторски степени основно в две висши учебни заведения - ЮЗУ и в Университета по библиотекознание и информационни технологии.

Според Рейтинговата система на висшите училища в "Право" по-назад в класацията от ЮЗУ с по-малко точки са само Русенският университет "Ангел Кънчев" и Бургаският свободен университет.

Подобни обвързаности са недопустими за една европейска държава. Години наред едни и същи хора управляват милиони левове без никаква ротация или контрол. Това не е демокрация – това е феодализъм с профсъюзна табела.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама
Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.

`