Родители излизат на протест заради забавените компенсации на деца, които не са приети в държавни и общински детски ясли и градини, пише bTV. Демонстрацията ще се проведе на 27 май, вторник, от 8:30 ч. пред сградата на Министерски съвет.
Тази година кандидатствалите деца за място в общинско заведения в София са близо 24 хил. Очакванията са, че над 9000 от тях ще останат извън системата след приключване на етапите по класиране.
„Хиляди родители в София сме поставени в крайно тежка и несправедлива ситуация, за това е време да ни чуете. Децата ни не са приети в държавни и общински детски ясли, а компенсациите, които ни се полагат по закон, не се изплащат с месеци. Това са социални плащания, които по закон се изплащат с приоритет, тъй като осигуряват частична подкрепа за семействата, лишени от достъп до обществена грижа за децата си“, пишат в писмо до медиите родителите.
За пореден път близо 10 000 деца останаха без място в софийските детски градини и ясли
По думите им тази ситуация принуждава редица майки да напускат работа, за да си гледат децата или да поемат допълнителни разходи за частни ясли и градини.
„От месеци родителите изпращаме многобройни сигнали и жалби до компетентните институции – Министерството на здравеопазването, Министерството на образованието и науката, Министерския съвет, Омбудсмана, Президента, но до този момент няма официален отговор, с точни срокове или разяснение относно изплащането на тези компенсации. Навсякъде срещаме пълно мълчание и бездействие“, пишат още те.
Родителите настояват за:
- Незабавно изплащане на всички дължими компенсации за 2025 г.
- Изготвяне на работещ механизъм за подпомагане на засегнатите семейства.
- Гарантиране на навременно и устойчиво изпълнение на тази политика.
След години на обещания и евтин PR, кандидатстването за детска градина в София си остава основен проблем и изпитание.
Родители: Недопустимо е в европейска столица 11 хиляди деца да са извън детските градини (РЕПОРТАЖ)
Въпреки че би трябвало да е приоритет на общината, положените усилия са недостатъчни. Строежът на детски градини се бави, броят на новите места е смешен, а компенсации не се изплащат.
Така родителите на хиляди деца продължават да избират между това дали да се грижат за тях, или да изкарват пари за прехраната им.
А след няколко дни, на 24-и май, драгите управници отново ще се изправят пред народа да говорят как милеят за бъдещето на българчетата и как трябва да полагаме всякакви усилия за тяхното развитие...
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!