Полицията в Кърджали е подала сигнал до Европейската прокуратура за предполагаеми злоупотреби със земеделски субсидии на стойност около 350 000 евро. По данни на разследващите осем души са получили средствата, без да са извършили дейностите, за които са кандидатствали.
Случаят е свързан с т.нар. „бели петна“ – около 8600 декара пасища, които е трябвало да бъдат разчистени и поддържани. При съвместна проверка на полицията и Държавен фонд „Земеделие“ са установени терени, които не отговарят на предназначението си като пасища.
Осем души са задържани за измама с евросредства за близо 1 млн. евро, сред тях и държавен служител
Сред тях е и имот с напълно законно построена къща и селскостопански двор. Собственикът е заявил, че не е знаел, че мястото фигурира като пасище. Проверяващите са открили и други подобни случаи, пише NOVA.
„Установихме, че на места има неокосени ливади и непочистени пасища. Дори на едно от местата има изградена къща със селскостопански двор“, заяви началникът на сектор „Икономическа полиция“ в Кърджали Радослав Узунов.
По думите му осемте проверявани лица са свързани помежду си, като едно от тях е кандидатствало от името на останалите с пълномощно.
„Проверяваме как са придобити тези земи и как са им били предоставени. Тъй като това са пасища, би следвало да имат животни. Тези лица имат животни, но не на територията на област Кърджали, а в област Хасково. За тях няма пътни документи, които да доказват как са били придвижвани дотук“, допълни Узунов.
Разследването продължава, като предстоят проверки и на служители на Държавен фонд „Земеделие“, както и на общинската администрация.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!