Строителство в блато заплашва от унищожаване стотици животни, защитени по Натура 2000 - за това сигнализираха наши зрители пред репортера ни Виктория Симеонова и оператора Йохан Вирт.
Сигналът
В края на април жители на столичния квартал "Бояна" виждат, че в Боянското блато влизат тежки машини, които го засипват със земна маса. Оказва се, че след редица промени в градоустройствения план водният обект е станал частна собственост. Това обаче е в разрез със закона за водите, според който водните обекти са изключителна държавна собственост.
Районът се явява местообитание на над 100 вида птици, на редица защитени видове животни, включени в Приложение № 3 на Закона за биологичното разнообразие. С извършване на установените дейности се създават предпоставки за унищожаване на местообитанията на защитени видове.
Местността „Боянско блато“ е единствената останала влажна зона в града, а снощи на мястото се проведе и протест. Хората в района са твърдо решени да го запазят.
Геолози, юристи и еколози са обединени зад тезата, че случващото се не трябва да продължава, а блатото трябва да остане зона за отдих.
Позицията на собствениците за блатото
На място сред протестиращите дойде Иван Дончев - един от собствениците на земята. Той потвърди инвестиционните си намерения за зоната. Първоначално се съгласи, че това е блато, след това промени тезата си - мястото било "септична яма". С тази реплика предизвика бурна реакция от протестиращите.
На място беше и Доброслав Асенов - експерт от район "Витоша". Той обясни, че собствениците нямат разрешително за насипване на терена, за което от общината са сигнализирали на РИОСВ и МОСВ. Все още се очаква и съдебно решение по случая, с което хората се надяват строителството в района да бъде спряно.
Ние ще потърсим Министерството на околната среда и водите и се надяваме локацията на инвестиционните намерения да бъде променена, а блатото - опазено. Дотогава очакваме сигналите ви за всякакви злоупотреби, измами и корупция на gospodari.com и на телефон *3333.
Строителство в блато заплашва от унищожаване стотици животни, защитени по Натура 2000