България се връща към политическа нестабилност, предизвикана от загубата на мнозинство на кабинета на Кирил Петков. Под това заглавие изданието Politico обръща поглед към ставащото у нас след обявеното вчера оттегляне на министрите от квотата на "Има такъв народ".
Тази ситуация, припомня AFP, цитирана от Dir.bg, идва едва половин година, след като сегашният премиер на България успя да състави мнозинство от четири партии. На брифинг на "Продължаваме промяната вчера Петков заяви, че е готов да остане начело на правителство на малцинството, което ще разчита отсега на 109 депутати от общо 240 в парламента.
На живо: “Продължаваме промяната” отговаря на Слави Трифонов (видео)
AFP акцентира и върху факта, че трима от четиримата министри на ИТН в правителството са напуснали демонстративно заседанието на Министерски съвет. Причниата - техните искания относно бюджета не са били удовлетворени.
Скандал в МС: Mинистрите на “Има такъв народ” напуснаха заседанието
Премиерът обаче упрекна ИТН, че защитава строителни фирми, заподозрени, че са отклонили държавни средства. Той припомни, че неговата цел е нулева толерантност спрямо корупцията. Петков обеща да представи в парламента закон за борба срещу този "ендемичен за страната бич".
Северна Македония - ябълка на раздора
Изданието допълва, че Друга ябълка на раздора е затоплянето на връзките с Република Северна Македония, подето от Петков. Лидерът на ИТН Слави Трифонов упреква Петков, че води своя собствена външна политика. И дори посочи, че "има свой външен министър" отделно от излъчената от ИТН Теодора Генчовска. AFP посочва, че тя, както и социалистите в управляващата коалиция, не подкрепя правенето на отстъпки спрямо съседната на България държава.
Извънредно от Слави Трифонов: Слагам край на тази коалиция и на тази агония (видео)
София блокира от ноември 2020 г. започването на преговори за присъединяване на Скопие към ЕС заради спорове по исторически въпроси. Франция, която е ротационен председател на ЕС до 1 юли, подкрепя намирането на решение на разногласията между двете страни. Президентът Еманюел Макрон дори каза в понеделник, че е готов да приеме лидерите на двете страни в Париж.
Радев каза “не” на Макрон за Северна Македония (видео)
Популистите напуснаха управляващата коалиция в България, но премиерът Петков каза, че е готов да оглави правителство на малцинството, посочва ДПА.
Агенцията отбелязва, че до тази ситуацията се е стигнало заради разногласия по въпроса за държавния бюджет за настоящата година.
Правителството на Петков е обвинявано от критици, като Трифонов, в планиране на вдигане на българското вето върху започването на преговори за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС, допълва ДПА. Петков пък обвини ИТН, че иска допълнителни 3,6 милиарда лева за пътностроителни компании, за които се казва, че са близки до бившия премиер Бойко Борисов, пише ДПА.
За довиждане ИТН даде на приближена фирма пътна поръчка за 16,5 милиона лева
Според анализатори гласуването на бюджета, или назначаването на новите министри би било тест за оцеляването на правителството на Петков, отбелязва Reuters.
Партия "Демократична България" пък призова ИТН да преосмисли решението си и да избегне хвърлянето на страната в хаос.
Христо Иванов: Краят на коалицията не слага край на агонията (видео)
Politico припомня, че другите двама коалиционни партньора на Петков в лицето на БСП и „Демократична България“ са заявили оставане в коалицията.
Изданието обаче завършва, че оттеглянето на Трифонов повдига перспективата за връщане в политическата безизходица в страната. И припомня трите поредни вота през 2021 г.
Ето какво пишат световните агенции за новите политически трусове у нас
Източник: Politico, Dir.bg
Видео: Дневник
Снимки: БулФото