Сигнализирай!

Промененото френско предложение съдържа приемане на македонския език, твърди Ковачевски

Gospodari.com
Gospodari.com
01.07.2022 г.
31
0

Промененото френско предложение съдържа приемане на македонския език. Това твърди премиерът на РС Македония Димитър Ковачевски, пише Dir.bg.

„Стратегията ни даде резултат. Промененото френско предложение за премахване на българското вето за ЕС включва нашите забележки и представлява "солидна основа за изработване на сериозна и отговорна позиция" на Република Северна Македония", заяви Ковачевски на пресконференция след края на консултациите с коалиционните партньори на правителството. Те бяха поканени за разговор, за да обсъдят новото предложение на Франция за сваляне на българското вето срещу началото на преговорите на Скопие с Европейския съюз.

В последната минута: Макрон е внесъл промени във френското предложение, Пендаровски е доволен

Снимка: iStock

Ковачевски изтъкна, че френското предложение защитава позицията на Скопие:

"Защитихме националния интерес и македонската национална идентичност. Защитихме и червените линии, за които говорихме в продължение на месеци. Във френското предложение са дефинирани позиции за ясно и недвусмислено приемане на македонския език, както и протоколът да не присъства в преговорната рамка. Много важно - нашата позиция за по-нататъшно безусловно започване на преговорния процес и провеждане на междуправителствена конференция с ЕС също така е инкорпорирана в предложението, което ни бе предадено", посочи Ковачевски.

Историческите въпроси няма да бъдат част от преговорната рамка, потвърди и вицепремиерът по въпросите на европейската интеграция Боян Маричич.

В представения от френското председателство документ не фигурира и двустранният протокол, което означава, че е "изпълнено нашето очакване историческите въпроси, които биха затруднили този процес, да бъдат премахнати", каза вицепремиерът.

На свой ред министърът на външните работи Буяр Османи обясни, че веднага може да организира среща на междуправителствената комисия с Република България и да се пристъпи към подписване на протокола, ако правителството вземе решение след процеса на консултации, че одобрява пакета.

Той подчерта, че протоколът е съгласуван в Министерството на външните работи, но трябва да бъде одобрен от правителството, а правителството ще го разгледа в рамките на целия пакет.

"Пакетът има европейски и двустранен компонент. Двустранният компонент е протоколът и той вече не е в европейския пакет, а е двустранен с Република България, но е част от този процес", каза Османи.

Снимка: Facebook/скрийншот
Предстои партиите от македонското правителство да анализират предложението на Франция, след което Скопие ще излезе с окончателното си становище.

На 24 юни НС одобри позицията на България относно предложението на Френското председателство на Съвета на ЕС. Според приетия проект правителството в оставка може да одобри предложените от Председателството на Съвета на ЕС Преговорна рамка и Заключения на Съвета, само ако бъдат изпълнени 4 условия.

Първо, двата документа да се прецизират така, че да гарантират вписването на българите в Конституцията на Северна Македония там, където са споменати други народи и на равна основа с тези народи.

Второто, в двата документа да стане ясно, че нищо в процеса на присъединяване на РСМ в ЕС не може да бъде тълкувано като признание от Република България на съществуването на "македонски език".

Трето, да се дадат гаранции, че добросъседството остава хоризонтален критерий до края на преговорите на Скопие за еврочленство, като за изпълнението му Еврокомисията регулярно ще информира Евросъвета.

Четвърто, периодичният преглед на изпълнението на договора за добросъседство със Северна Македония трябва да бъде оповестяван и в рамките на преговорния процес.

На 29 юни кабинетът "Петков" прие решението на НС.

Източник: Dir.bg

Видео: БНТ

Промененото френско предложение съдържа приемане на македонския език, твърди Ковачевски

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.