За напрежение на границата между Сърбия и Косово се заговори още в неделя вечер. Според разпространената от тях информация на терен е имало разположени специалните части, сили на полицията и КФОР (международните мироопазващи сили в Косово, ръководени от НАТО), съобщава сръбската B92.net., цитирана от NOVA. Според N1 косовската полиция е затворила пунктовете „Ярине” и „Бърняк", а етнически сърби са блокирали пътни артерии, по които се стига до границата на Косово със Сърбия в израз на недоволство от решенията на правителството в Прищина.
Причината е решение на косовските власти от 1 август да заменя личните им документи, издадени от сръбските власти, с такива, издадени от властите на Косово. Освен това властите на Косово бяха обявили, че ще заменят регистрационните табели на автомобилите на сърбите, които са издадени от сръбските власти, с табели, издадени от косовските власти.
Часове по-късно обаче, след намесата на международната общност и на американския посланик в Прищина Деф Ховение, позицията на Косово беше отложена.
Косовският премиер Албин Курти заяви вчера, че става дума за реципрочна мярка, тъй като властите на Сърбия, която не признава независимостта на Косово, изискват същото от косоварите, които влизат на сръбска територия. Сръбските изисквания са още от 2008 година.
В неделя вечерта президентът Александър Вучич направи обръщение
В него той обясни, че се преговаря с КФОР и призова международната общност за намеса. Той благодари на сърбите от Косово и Метохия (КиМ) за "тяхната сдържаност и смелост". Сърбия все още отказва да признае суверенитета на бившата си провинция.
"Предстои ни най-трудната политическа борба. Благодаря ви, че запазихте сръбското име и фамилия на КиМ. Искам да благодаря на тези, които подкрепиха Сърбия - каза Вучич и добави - "Работим, за да успокоим всичко. Колкото и да беше трудно, няма да има капитулация, Сърбия ще спечели".
Ескалация на същия конфликт имаше през есента на миналата година, когато косовските власти отказаха да пускат превозни средства със сръбски номера. Това доведе до 10 дневна блокада на границата - протестираха сърби, живеещи в Косово. Властитите в Прищина изпратиха специални сили в района.
Косово обвини сърбите, че са запалили общинска сграда, а хеликоптери на НАТО започнаха да облитат района на протеста. Като отговор сърбите вдигнаха два изтребителя. Възникналото напрежение беше потушено тогава с посредничеството на ЕС и САЩ.
Източник: Булевард България
Видео: NOVA