Непознат вид голяма панда е обитавал българските земи преди 6 милиона години.
Откритието е на проф. Николай Спасов и нeговия колега д-р Цигао Цзянцзо. Публикувано е в научното издание на Американското дружество по палеонтология "Journal of Vertebrate Paleontology".
Останки на панди се срещат както в Азия, така и е Европа, макар много по-рядко. Те дават някаква представа за еволюцията на вида.
Черно и бяло: защо гигантската панда е в тези цветове?
По думите на проф. Спасов намерените на наши земи останки са от много по-късен и еволюирал вид, от всички досегашни европейски открития. Толкова еволюирал дори, колкото китайския вид, който се смята за пряк предшественик на днешната голяма панда. Въпреки това не може да сме сигурни, че именно нашата панда е прекият предшественик, по скоро това е един страничен клон, който е отишъл доста напред в еволюцията си, обясни ученият.
Той подчерта, че за да са съществували панди на Балканите преди толкова време, тук е трябвало да има подходящите и благоприятни климатични условия. Това са влажни гори с климат, близък до днешния тропически.
От години насам в научната колекцията на Националния природонаучен музей има фосили на два странни зъба.
Именно те отключват интереса на Спасов, който започва дълга и упорита работа в търсене на повече информация за тях.
Очарователно бебе панда играе с майка си (видео)
"Дълго време не можех да разгадая тези зъби, защото не беше ясно нито находището, нито възрастта, нито точно какво е това, освен, че е някакъв хищник", разказа Спасов.
"В крайна сметка успяхме да установим, че това е нов изкопаем вид голяма панда, която в много отношения прилича на днешната панда".
Съвременните панди са вегетарианци и се хранят с бамбук. Но най-старите намерени останки показват, че те някога са имали хищнически белези и зъби. Повечето намерени в Европа са точно такива.
Днес пандата, която е рядък вид в световната Червена книга, живее само в планинските гори на Съчуан, Китай.
Източник: DIR.bg
Снимки: iStock