Руските депутати одобриха мобилизацията на бивши затворници с тежки присъди. Поправките в закона се отнасят за лица с присъди за тежки престъпления, които са излезли от затвора преди по-малко от осем години, както и за такива с присъди за особено тежки престъпления, излезли преди по-малко от десет години, съобщават световните агенции, цитирани от Dir.bg.
Законът за мобилизацията, подписан от Владимир Путин през септември, досега не се отнасяше до затворници с подобни присъди. Поправките, одобрени от руските депутати, вече позволят мобилизация и участие във войната в Украйна на бивши затворници с тежки присъди.
Путин обяви военно положение в анексираните региони
Според гласуваните от Държавната дума промени единствено осъдените за педофилия, вземане на заложници, атентати, трафик на радиоактивни материали, шпионаж или измяна, няма да подлежат на мобилизация.
Доброволците получиха статут на "помагащи на въоръжените сили" при конфликти или антитерористични операции в страната или извън нея. В четвъртък руските депутати гласуваха и закон, според който те вече получават "същия статут, като войници, служещи по договор". "Така е редно - те защитават нашата страна", заяви председателят на Думата Вячеслав Володин.
Мобилизацията беше въведена след отстъпления на силите на Москва в различни части на Украйна. Обхванати са повече от 230 000 души, по данни властите. Тя предизвика протестни демонстрации в някои области на страната и накара мнозина да напуснат незабавно Русия.
По-рано в четвъртък в многочасова реч руският държавен глава коментира, че постоянно мисли за руските загуби във войната в Украйна. По думите му обаче само Русия може да гарантира териториалната цялост на Украйна.
Пред експерти от 44 държави Путин определи войната като битка между Запада и Русия за съдбата на втората по големина източнославянска държава.