През годините един от отличителните символи на всеки Мондиал е неговият талисман. Това е запомнящ се персонаж, който се използва за промотиране на турнира. Най-често е обвързан с културата на страната домакин.
През годините сме виждали много различни животни и образи да се превъплъщават в талисман на Световно първенство. И докато по-скорошните все още ни навяват спомени, има и такива, които няма как да помним.
За първи път талисман се използва за шампионата в Англия през 1966 г. Лъвът Уили носи късмет на домакините и те вдигат единствената си световна титла в историята. 4 години по-късно шампионатът се провежда за първи път в Мексико. Тогава организаторите избират за талисман не традиционно животно, а персонаж от местната култура. Хуанито е представител на традиционните мексикански музиканти "мариачи". Песните на победата обаче са чути от Бразилия за трети път в последните четири Мондиала.
През 1974 г. Световното първенство се завръща в Европа. Шампионатът, организиран от Западна Германия, ни представи Тип и Тап. Представители на най-младото поколение, те парадоксално символизират единството сред различните, на фона на разделените германски земи. Именно Западна Германия ликува на Олимпиащадион.
Един от най-успешните шампионати за България - този в Мексико през 1986 г., се характеризира с още един представител на традиционните мексикански общества. Аржентина и Диего Марадона ликуват, а България за първи път прескача групите.
В САЩ пък наблюдаваме завръщането на талисманите от животински вид.
Кучето Страйкър е верен приятел на националния ни тим по пътя към четвъртото място. Той е свидетел и на един от най-драматичните финали. Бразилия вдига четвъртата си световна купа след победа над Италия с дузпи.
С навлизането в новото хилядолетие Мондиалът се мести в Азия - екстравагантните Ато, Каз и Ник са талисмани на шампионата. Това носи късмет на един от домакините и Южна Корея стига до полуфинал. Купата обаче отново е за Бразилия - последната за тим извън Европа към момента.
В последните няколко форума видяхме лъва Голео Шести в Германия, който донесе късмет на Италия. През 2010 г. пълният с новости шампионат в Южна Африка пък ни представи Закуми. Традиционният за региона леопард спринтира към финала в Йоханесбург и короняса Испания на световния връх.
Четири години по-късно Мондиалът се върна в Бразилия след 64 години пауза. Анимационният герой Фулеко бе символ на симбиозата межу футбола и зелените движения, но бразилските фенове все още се просълзяват, когато си спомнят начина на отпадане на родината им. Бразилия загуби полуфинала от бъдещия шампион Германия с 1-7. В Русия гледахме вълка Забивака, който бе избран от над милион руски граждани.
Но какъв е талисманът на сегашния Мондиал?
Ла'ееб е описан от организаторите като "неописуем". Той наподобява традиционното за Катар мъжко облекло "гутра". Името му на арабски означава "много талантлив играч". Без точна форма или принадлежност към животински вид, той наподобява неидентифициран летящ обект. Тази провокация от страна на създателите му дава резултат и Ла'ееб е сред по-обсъжданите теми и персонажи в дните преди началото на първенството. Той вече видя и няколко изненади. На кого ще донесе късмет Ла'ееб малко преди Коледа?
Източник: TopEndSports