300 млн. лв. сме похарчили на Черния петък. Това отчитат от Националната агенция по приходите. От друга страна, 12% от проверките на Комисия за защита на потребителите показват нарушения.
Ръст в оборота
И тази година традицията за масово пазаруване по Черния петък не беше нарушена. Според данните на НАП отчетените обороти са в размер на 310 800 000 лева.
Американски щат пусна промоция “марихуана срещу ваксинация”
Отчетените точно преди година обороти са в размер на 281 500 000 лв. Което означава, че тази година сме изхарчили с 30 300 000 лв. повече.
Ръст има и в банковите трансакции
Общата сума на банковите трансакции у нас за този период също са скочили, показват данните на оператора на безкасови плащания у нас.
В рамките на седмицата на Черния петък тази година у нас са направени преводи за 448 000 000 лева. А за същия период преди година сумата е с 27% по-малко или 324 000 000 лева.
КЗП установи нарушения при някои търговци
Наред с повечето изхарчени пари обаче, от Комисията за защита на потребителите отчитат, че от общо над 600 проверки, направени за месеца около Черния петък, при 12% от проверените търговци са засечени нарушения.
"Законът казва, че съобщението за намаление се прилага от най-ниско прилаганата цена в рамките на 30 дни преди неговото обявяване. И трябва да бъде прилагано не повече от 30 дни от деня, в който се обяви. Трябва да е ясно обозначено на потребителя каква е била старата най-ниска цена, от която се извършва това намаление, и какъв е срокът, в който то се прилага", посочва Стоил Алипиев, председател на КЗП.
Ако тези правила не се спазват, глобата е от 3 000 до 5 000 лева при първо нарушение, напомнят от Комисията за защита на потребителите.
Източник: БНТ