Трите гряха на Иван Гешев, които го водят към "Магнитски". Отзвукът от писмото на конгресмена Уорън Дейвидсън до Министерството на финансите на САЩ тепърва ще отеква в публичното пространство. В него се искат мерки срещу главния прокурор на България Иван Гешев. Причините – подкопаване на сигурността на НАТО и съюзниците чрез корупция, действия в полза на Русия и игнориране на американските санкции.
Джуди и Маги Халваджиян при Тото: Кой свали “Господари на ефира”? (видео)
Медийните анализи до момента се концентрират върху отказа на оглавяваната от Гешев прокуратура да разследва вече санкционирани от САЩ лица. Става дума за депутата от ДПС Делян Пеевски. Също и за бившият заместник-председател на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства Илко Желязков. Именно този отказ да се прилагат санкциите по глобалния закон "Магнитски" в България е посочен в писмото на Дейвидсън като "може би най-обезпокоителното".
Заплаха
Но темата за корупцията също не е маловажна. В писмото изрично е цитиран материал на BIRD.BG за случая "Жоси". Както и предупреждението за подготвяно покушение, което Атанас Чобанов получи буквално дни след публикацията не откъде да е, а от посолството на САЩ в София.
Случаят "Жоси" се резюмира накратко така. Като редови прокурор Иван Гешев приема да помогне на собственика на млекопреработвателната фирма "Жоси" в бизнес спор с конкурент. Срещу това неговият баща получава дял във фирмата. Тя към този момент е оценена на няколко милиона лева. Помощта на Гешев е трябвало да се изрази в оказване на влияние, за да се сдобие конкурентът с обвинение.
В писмото на Дейвидсън има много точно определение за такива действия: "Използването на прокуратурата като оръжие в полза на организираната престъпност и корупцията".
Санкционирана руска банка придобива тайно Виваком
Други кандидати за разширения санкционен списък, който неминуемо ще последва след писмото на Дейвидсън, са братята Милен и Георги Велчеви и Спас Русев.
Тяхната роля за скритото придобиване на стратегическия телеком оператор Виваком от руската банка ВТБ, наричана банката на Путин, е подробно изложена в свидетелски показания на Жослин Бенет пред британски съд.
Бенет е финансов мениджър /фидуциар/. Той признава, че е бил подставено лице на Спас Русев във фирма, придобила собствеността на Виваком със заем от банката ВТБ. Като цялата операция е била конструирана така, че да се скрие името на Спас Русев. Също да се скрие и произходът на парите за сделката. В схемата се включват братята Велчеви. Те представляват VTB Capital в България.
От политическото писмо към реални санкции?
Какво следва? Писмото на Дейвидсън е покана за действия. То няма юридическа стойност, а е политическо писмо. Но действия от OFAC /службата за санкциите към Министерството на финансите на САЩ/ вероятно ще последват. Както последваха и след писмото на двама американските сенатори четири месеца преди Пеевски да бъде санкциониран през юни миналата година.
В тази връзка журналистическите препратки в писмото на Дейвидсън са важни, защото в САЩ пресата е призната като четвърта власт равна на останалите власти. Дори да няма разследване или присъда срещу Гешев, разследванията на журналистите легитимират основателността на искането за санкции и тяхното налагане.
Така Гешев може да се окаже под санкции дори само заради случая „Жоси“, който в България така и не беше разследван по същество. Не бяха разследвани и данните, изнесени от ГД БОЕЦ, че Гешев е бил в близки отношения с един от нарочените за „убийци на Пеевски“, от което дело тръгна атаката срещу КТБ.
Скачени съдове
Уравнението е просто: Падне ли Гешев, пада и Борисов. Ето защо на амбразурата срещу писмото на Дейвидсън се хвърли веднага пропагандния ресурс на ГЕРБ. В първия ден след публикуването на писмото от българо-американската журналистка Татяна Кристи особено се стараха близкия до Бойко Борисов сайт ПИК. И по-малко известния герберски рупор Tribune.bg. Вероятно ще последва включване след коледните празници на други медии с трупно-корпулентно излъчване.
Особено тежко ще стане положението на българските кандидати за американски санкции, ако Уорън Дейвидсън оглави другата седмица ключовата подкомисия в Конгреса по „Национална сигурност, международно развитие и монетарна политика„. Именно в нейния ресор са международните санкции. Те изключват от американската финансова система лицата, уличени в корупция и нарушаване на човешки права.
Сред санкционираните вече има двама главни прокурори: на Иран и на Босна и Херцеговина. Ако Иван Гешев не подаде своевременно оставка той има всички шансове да стане първият действащ главен прокурор на държава в НАТО и Европейския съюз, който да влезе в американски санкционен списък.
Източник: BIRD.BG