Румънски болници ще доставят лекарства, проби и банки с кръв с дронове. За това съобщава romania-insider.com.
Орадя ще бъде първият град в северната ни съседка, в който биологични проби се транспортират между болници с дрон.
Летателният апарат ще може да носи до 3 кг и да развива скорост от 40 км/ч. Продължителността на един такъв полет ще бъде около 6 минути.
Великобритания изпраща танкове в Украйна, България – най-после дрон
Новата инициатива е част от пилотен проект, управляван от Окръжната болница за спешна помощ в Бихор. Работата е в партньорство с град Орадя, австралийската компания Skyy Network и Службата за гражданска аеронавтика на Румъния.
Кметът на град Орадя Михай Юрка и управителят на окръжна болница д-р Георге Карп представиха пилотния проект „Медицински дронове“, първият в Румъния, по време на пресконференция. На събитието присъства и пилотът Рори Хюстън, съосновател и главен изпълнителен директор на австралийската компания Skyy Network. Хюстън е бивш пилот на F18 и военен дрон с опит във войната в Афганистан.
„Първата роботизирана лаборатория в Румъния, която имаме в Орадя, вече е доказала своята жизнеспособност по отношение на икономическа и медицинска ефективност. В резултат на това разходите за анализи са намалели с 30%, а времето за издаване на резултатите е съкратено с 68%.
Ако успеем бързо да транспортираме биологични проби, кръвни проби и лекарства, ще премахнем този цикъл на доставка за лабораторията от различни места. Вече няма да имаме нужда от транспортни средства и повече няма да мобилизираме персонал. Разходите ще бъдат значително намалени и няма да има повече забавяния и оплаквания. Вярвам, че след една година от прилагането на тази система за лабораторно снабдяване, много общини ще осъзнаят необходимостта от това иновативно решение“. Това обясни по време на пресконференцията миналата седмица д-р Карп.
Снимки: iStock, Facebook/Primaria Oradea