България вече не е на първо място по корупция в Европейския съюз, отстъпихме го на Унгария, показва ежегодната класация на международната организация "Прозрачност без граници".
Проучването класира 180 държави по света според техните възприемани нива на корупция в публичния сектор. Те се оценяват по скала от 0 (силно корумпирани) до 100 (много чисти). Ние сме наредени на 72-ро място със скала от 42, заедно с Гана, Южна Африка и Сенегал. Страната ни се е изкачила с едно място, в сравнение с миналата година.
В челната тройка с най-висок коефициент стоят Дания, Финландия и Нова Зеландия с 87 пункта.
На дъното на класацията са Южен Судан (13), Сирия (13) и Сомалия (12).
“Господарите” на интервю за работа в поредната фирма от финансовата пирамида (РЕПОРТАЖ)
Средната глобална оценка 43 остава непроменена от десетилетие. Повече от две трети от страните имат резултат под 50, докато 26 държави са паднали до най-ниските си резултати досега. Въпреки съгласуваните усилия и трудно постигнатите резултати от някои страни, 155 държави не са постигнали значителен напредък срещу корупцията или са отбелязали спад от 2012 г.
Според организацията, дори държави с висок индекс играят роля в заплахите, които корупцията представлява за световната сигурност. Десетилетия наред те приветстват мръсни пари от чужбина, позволявайки на клептократите да увеличават своето богатство, власт и разрушителни геополитически амбиции.
"Лидерите могат да едновременно да се борят с корупцията и да насърчават мира. Правителствата трябва да отворят място на обществеността относно вземането на решения, от активисти и собственици на бизнес, до маргинализирани общности и млади хора. В демократичните общества хората могат да надигнат гласа си, за да помогнат за изкореняването на корупцията и да поискат по-безопасен свят за всички нас.", казва Даниел Ериксон, главен изпълнителен директор на организацията.