Хилядолетен чинар от Варна ще се бори за титлата "Европейско дърво на годината", съобщава bTV.
Чинарът е големият победител в конкурса „Дърво с корен“ на фондация „ЕкоОбщност“. На дървото от варненския квартал Аспарухово предстои да се съревновава за почетната титла „Европейско дърво на годината“.
За чинара се смята, че е на 1053 години, което го прави най-старото дърво не само във Варненско, но и в източната половина на страната.
Според Регистъра на вековните дървета в България, се нарежда сред 5-те най-стари дървета у нас. Високо е 18 метра, а обиколката на ствола му надхвърля 9 метра. Намира се на територията на бившата текстилна фабрика „Първи май“.
Най-старото дърво на света е може би на 5000 години
„Хан Аспарух си е връзвал коня на това дърво. Другата легенда е, че финикийски моряци са посадили дървото за да си бележат извора, от който са си наливали вода“, разказва Калина Михайлова, блиотекар в РБ „Пенчо Славейков“, Варна.
Хилядолетникът расте тук от времето на Първата българска държава - от Златния век на Цар Симеон Велики или малко след това. Статут на защитено дърво придобива през 1969 година.
Преди век в ствола се появява хралупа, в която могат да се поберат няколко души. „Навремето тази хралупа е замазана с бетон, за да може да бъде съхранено в годините. Това е една от гордостите, не само на Аспарухово, но и на цяла Варна“, разказва Ивайло Маринов, кмет на район „Аспарухово“.
“Близо до Аспаруховия насип край тъкачната фабрика “Прогрес“ се намира един чинар, до чешмата, наречена “Чинар чешма“. Дървото вътре е кухо (Според някои сведения светкавица обгорила корубата на чинара.): в празнината му могат да се поставят няколко души.
А преди 30 години това прави и офицерът от запаса Тодор Етимов. В ръкописа с име „Един две хиляди годишен старец в курортна Варна“ подполковмник Етимов разказва две предания за дървото, популярни тогава.
Хилядолетникът от Аспарухово има да живее още толкова, тъй като този вид чинари достигнат възраст от 2000 години.