Сигнализирай!

Всеки четвърти българин би заживял в друга държава

Gospodari.com
Gospodari.com
03.02.2023 г.
22
0

Всеки четвърти българин би заживял в друга държава. Toва показва ново социологическо проучване на агенция "Галъп".

Точно една четвърт от участвалите в изследването българи заявяват, че ако разполагат с всички необходими документи, биха заминали да живеят в друга държава. Мнозинство от две трети (67%) отговарят, че биха останали да живеят тук. Малцина (8%) са тези, които не могат да преценят.

Богатите също емигрират. Откъде бягат и къде отиват? (графики)

Любопитно е, че България се нарежда по-скоро на задните места в желанието на гражданите за живот в чужбина. Желанието за миграция сред нашите съседи от Гърция (40%), Румъния (38%) и Северна Македония (42%), например, е значително по-силно. Близки до нас в своите нагласи пък са държави като Испания (27%), Нидерландия (29%), Швеция (23%) и Австрия (23%).

Според социолозите, обяснението за това е просто. Отчасти то се дължи на факта, че поради продължителната десетилетна миграция към държавите от Западна Европа и Северна Америка от 90-те години насам, който е пожелал живот в чужбина, вече е заминал. Не са за подценяване и фактори като възможност за дистанционна работа, повишаване на жизнения стандарт и достъп до услуги, начин на живот и стоки, не по-различни от тези в останалите държави от ЕС.

Все пак се запазват високи нивата на желание за пътуване в чужбина с цел образование, развитие, квалификация, повече сигурност и по-високи доходи. Но не толкова и за мигрирането за постоянно в друга държава.

Нагласите в страната ни са в съответствие със средните за ЕС. На Стария континент средно всеки трети би предпочел при възможност да живее в друга държава. 59% от европейците пък предпочитат да останат в държавата, в която са и сега.

Иначе 36% от запитаните хора в 57 държави по света искат да мигрират. Както се очаква, най-вече младите хора в затруднена икономическа ситуация са сред потенциалните мигранти. Мнозинства склонни към миграция личат в Субсахарска Африка и Латинска Америка.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.