4-дневната работна седмица ще бъде норма по целия свят, според проучване на "Галъп". То е на тема "Какво ще се промени след четвърт век?" и е проведено сред близо 60 000 души в глобален мащаб.
Повечето хора изглежда са съгласни, че през следващите 25 години 4-дневната работна седмица ще бъде норма по целия свят. Общото схващане обаче е, че хората ще станат по-малко здрави. Според близо половината от анкетираните по света, доларът няма да бъде водещата глобална валута. Еднополовите бракове ще продължат да разделят мненията. Скоро ще бъде създаден изкуствен човек, смятат 46% от анкетираните в различни нации по света. И има голяма надежда в напредъка на ваксините.
Това са само някои от изводите от проучване за 75-ата годишнина на Световната асоциация „Галъп интернешънъл“. То покрива около две трети от глобалното население и повече от 90% от държавите, в които свободно се провеждат изследвания на общественото мнение.
Невиждан песимизъм завладява българите
Къде сме ние в очакванията?
Вероятно не е изненада, че на фона на света българите изглеждат малко по-скептични, а може би и в традициите и ценностите на нашето общество – по-здраво стъпили на земята – по отношение на очакванията си за бъдещето. Обществото ни често отговаря в синхрон с Европа, макар и в някои отношения да сме по-близо до тази Европа, която не членува в ЕС. Често колебанието (или несигурността) за бъдещето у нас заема сериозни стойности.
Българите са по-склонни да мислят, че в обозримо бъдеще ще бъдем по-малко здрави. В това отношение обществото ни изглежда малко по-скептично в сравнение със средните регистрирани дялове за страните от ЕС.
Въпреки това увереността, че в следващия четвърт век ще бъдат открити ваксини и лекарства, които да заличат окончателно болести като, например, СПИН и детски паралич в страната ни е стабилна. 64% вярват, че такива ваксини скоро ще бъдат достъпни и двете болести ще бъдат заличени като опасност за човечеството.
Увереността, че скоро ще работим само 4 дни през седмицата, не е толкова силна, колкото регистрираното средно за ЕС. Все пак и у нас оптимистите по този въпрос надвишават песимистите. 42% у нас очакват през следващите 25 години 4-дневна работна седмица.
Бракът между хората от един и същи пол по-скоро не е сред правата, които българите си представят за норма през следващите няколко десетилетия. 36% смятат, че еднополовите бракове ще бъдат признати за право, но близо една втора (48%) са скептични към тази хипотеза. 16% не успяват да заемат позиция. В това отношение българите са доста по-скептични от останалите общества в ЕС.
Обществото у нас обаче е по-скоро убедено, че еднаквото заплащане между мъжете и жените ще бъде постигнато. А енергията по света ще продължи да идва основно от фосилни горива и през следващите десетилетия според 52% от всички запитани у нас.
Убедеността в обществото ни, че ще ставаме все по-зависими от интернет, е силна – 86%.
Трудно за обществото ни изглежда и да се формулира мнение и по отношение на откриването на живот на друга планета през следващите няколко десетилетия. 35% на сто смятат, че това ще се случи. 30% не очакват откриването на живот извън Земята скоро, а още 35% не знаят как да отговорят.