Ако съдът потвърди иска от 1 милион лева, Mediapool ще изчезне, каза главният му редактор.
„Този иск от 1 милион лева, за който застрахователната компания твърди, че оценява на толкова възможната щета от тази публикация, ако предположим, че се стигне до съд и ако някой съд реши да потвърди, това означава Mediapool да изчезне. Тази сума надвишава в пъти приходите на изданието за например две години.“ Това каза в ефира на Darik Стояна Георгиева.
„Шамар“ за медии иактивисти в България
Припомняме, че преди дни стана ясно, че застрахователната компания „Лев инс“ е завела съдебен иск за 1 млн. лева срещу медията за статия, която се базира на стенограма на Министерски съвет.
Съдят Mediapool за 1 милион заради статия
Искът е безпрецедентен по своя размер в най-новта история на българската журналистика. Адвокат Александър Кашъмов коментира, че той е „най-големият от гледна точка на претендираното обезщетение“ към медия в България. Той посочи, че по всяка вероятност става дума за т. нар. Slapp дело (от англ. - шамар), което цели създаване на страх у журналистите.
„Ако корпоративната власт подхожда по този начин, че всяко споменаване на проблем, който на дадена компания не й е приятно или не желае, и по този начин удря един шамар и зашеметява, убива, запушва устата на журналистите, това значава, че публчният дебат в тази държава повече би бил невъзможен“, каза още главният редактор на Mediapool.
Тя посочи, че случаят с безпрецедентният финансов иск не е заплаха само за малките издания с екипи от по 10-12 журналисти. Той е проблем и за големите телевизии в България.
„Да си направят сметката тази сума по колко може да бъде умножена за тях. А също така и всякакви други граждански субекти, неправителствени организации, активисти, които си позволят да дадат гласност на един проблем, който е от значим обществен интерес“, допълни Георгиева.
“Репортери без граници” настоя “Лев инс” да прекрати делото срещу Mediapool
Директивата на Европейски съюз
Заради зачестилите случаи на такива дела, насочени срещу журналисти и активисти Европейският съюз подготвя анти-Slapp директива, целяща да осигури ранна защита срещу злоупотреба с искове за клевета и обида. Това не само би спестило тежестта върху засегнатите журналисти и медии, но би защитило цялата публична среда от смразяващия ефект на тези искове и би попречило на ограничаването на достъпа на гражданите до информация.