Нова Зеландия първа забрани и тънките найлонови торбички в магазините. Става дума за най-малките пликове, които клиентите използват, за да събират плодове и зеленчуци, пише AP News.
Новата забрана влезе в сила в събота. Тя ще се разпростре и върху пластмасови сламки и прибори.
Така правителството разширява кампанията срещу пластмасите за еднократна употреба, която започна през 2019 г. Тогава бяха забранени по-дебелите пластмасови торби за пазаруване, които клиентите използваха, за да носят вкъщи своите хранителни продукти. В наши дни повечето клиенти носят в магазините свои чанти за многократна употреба.
Длъжностни лица изчисляват, че средно всеки новозеландец изпраща повече от три четвърти тон отпадъци на депата всяка година.
С повторна употреба и рециклиране можем да намалим замърсяването от пластмаса до 80%
„Нова Зеландия произвежда твърде много отпадъци, твърде много пластмасови отпадъци“, каза заместник-министърът на околната среда Рейчъл Брукинг.
Брукинг добави, че забраната за торбички от 2019 г. вече е предотвратила използването на повече от 1 милиард найлонови торбички в Нова Зеландия. Новата забрана за тънки торбички ще внесе допълнително намаление от 150 милиона торбички годишно.
Длъжностните лица обаче се опасяват, че последната забрана няма да помогне много на околната среда, ако клиентите просто преминат към използване на хартиени торби за еднократна употреба, за да събират плодове и зеленчуци.
„Отговорът все още е „да“, все още си струва да направим това, но ние наистина искаме да намалим опаковките за еднократна употреба. Така че се надяваме хората да носят свои собствени чанти, а супермаркетите продават торбички за продукти за многократна употреба.“
Брукинг заяви, че акцентът ще бъде върху обучението на хората. Но и че служителите могат да налагат санкции на бизнеса, ако някой опита да пренебрегне правилата.
Веригата супермаркети Countdown вече започна да продава полиестерни мрежести чанти, които могат да се перат и използват повторно.
Катрин Лангабир, ръководител на отдела за устойчивост на Countdown, каза, че мрежестите торбички са тествани за повторна употреба до 5000 пъти всяка. Компанията работи усилено, за да накара клиентите да възприемат многократно използваните торбички за плодове и зеленчуци като норма.
Критиците поставиха под съмнение екологичните резултати на либералното правителство. Те посоват, че общите емисии на парникови газове на страната не са намалели, откакто правителството символично обяви извънредно положение в областта на климата през 2020 г.