Парламентът ще пренасочи субсидиите за земеделците към малките производители. Това обяви премиерът Николай Денков късно вчера, в навечерието на националния протест на земеделските производители.
Демонстрациите стартираха заради решението на Народното събрание да не продължи забраната за внос на селскостопански стоки от Украйна. Тя падна в целия ЕС на 15 септември. Унгария, Словакия и Полша обявиха, че ще въведат отделни забрани. Пренасочването на субсидиите също може да бъде обяснение за гнева на зърнопроизводителите.
Кабинетът цели, чрез преориентирането на субсидиите, да бъдат подпомагани повече малките и средните производители на традиционни български култури, които изчезнаха от пазара. Такива са зеленчуци и плодове, месо, мляко и мед.
Днес, в 10 часа, зърнопроизводителите са предвидили да блокират над 40 основни пътища и КПП в страната. Това ще направят в знак на протест срещу действията на кабинета.
Премиерът нарече зърнопроизводителите, готвещи се за протест, "терористи". Част от протестиращите са браншовици, близки до президента Румен Радев. В неделя вицепрезидентът Илияна Йотова посъветва премиера Николай Денков да подаде оставка заради протестите.
"Уважавам труда на хората, които произвеждат продуктите, с които всички ние се храним. Винаги съм готов да работя с тези от тях, които искат да работят с правителството, за да намираме заедно решения на техните проблеми. На тези хора съм готов да се извиня, ако са се почувствали засегнати. Въпреки че думите ми не бяха насочени към тях". Това каза премиерът в неделя.
"Не виждам за какво да се извинявам на другите, които въпреки милиардните годишни субсидии и помощи, с които си построиха вили и си купиха яхти и скъпи автомобили, забравиха помощта от Европейския съюз и от държавата, отказаха диалог с правителството и поставиха ултиматуми за блокади на гранични пунктове, пътни артерии и центъра на столицата", допълни Денков. Той призова в следващите дни всеки земеделски производител да реши към коя от тези две групи принадлежи.
Премиерът опита още вчера (18 септември) да спре предстоящата земеделска блокада. Той успокои земеделските производители, като ги увери, че тепърва ще се решава кои продукти ще влизат в страната след вдигане на забраната за внос на селскостопански стоки от Украйна.
"Основният проблем, който се поставя от протестиращите зърнопроизводители, вече е решен. Решението е в споразумението между ЕК и Украйна", каза Денков в извънредното си изявление.
Министър-председателят заяви, че е говорил с премиера на Украйна Денис Шмигал и го информирал, че "България ще реши от кои стоки какви количества ще приемем, решение, което правителството ще обсъди с браншовите организации".
Денков е поискал среща с тези организации за разговор. “Вместо да се озоват на нашите покани, протестиращите заплашиха с блокади на пътни артерии, ГКПП, на центъра на София", заяви той.
"Ние оставаме с протегната ръка и ще подновим диалога във всеки един момент, ако са готови да се включат в конструктивен разговор с нас", добави премиерът.