Редица популярни писатели съдят OpenAI. Сред тях са Джордж Р. Р. Мартин и Джон Гришам, става ясно от материал на The Guardian.
Друго добре познато име в списъка е това на американската писателка Джоди Пико. Тримата са сред 17-те автори, съдещи OpenAI за „систематична кражба в масов мащаб“. Това изглежда е новата вълна от съдебни действия от страна на писатели, загрижени, че програмите за изкуствен интелект използват техните защитени с авторски права произведения без разрешение.
OpenAI пусна нова версия на ChatGPT (видео)
В документите, подадени във вторник във федералния съд в Ню Йорк, авторите твърдят, че има „явни и вредни нарушения на регистрираните авторски права на ищците“. Те наричат програмата ChatGPT „мащабно търговско предприятие“, което разчита на „систематична кражба в масов мащаб“.
Делото е организирано от Гилдията на авторите и включва също Дейвид Балдачи, Силвия Дей, Джонатан Франзен и Елин Хилдебранд.
Какво още казват
„Наложително е да спрем тази кражба веднага или ще унищожим нашата невероятна литературна култура, която храни много други творчески индустрии в САЩ“. Това посочва в изявление главният изпълнителен директор на Гилдията на авторите Мери Расенбергер.
„Страхотните книги обикновено се пишат от онези, които прекарват кариерата си и всъщност живота си, учейки и усъвършенствайки своите занаяти. За да запазим нашата литература, авторите трябва да имат способността да контролират дали и как техните произведения се използват от генеративния AI."
Документите по делото цитират конкретни търсения в ChatGPT за всеки автор. Като например едно за Мартин, като се твърди, че програмата е генерирала „нарушаващ, неоторизиран и подробен план за предистория“ на „Игра на тронове“, която е озаглавена A Dawn of Direwolves. Тя използва „същите герои от съществуващите книги на Мартин от поредицата „Песен за огън и лед“.
Пресслужбата на OpenAI не отговори веднага на исканията за коментар.
По-рано този месец други автори, включително Майкъл Шейбон и Дейвид Хенри Хуанг, съдиха OpenAI в Сан Франциско. Причината беше „явно нарушение на интелектуалната собственост“.