Сигнализирай!

Европейската комисия с пет наказателни процедури срещу България

Gospodari.com
Gospodari.com
28.09.2023 г.
28
0

Европейската комисия с пет наказателни процедури срещу България. Данни за развитието на наказателните процедури срещу държавите членки на общността бяха представени в четвъртък, информира БНТ.

Управление на водите

Комисията призовава България, Кипър, Ирландия, Испания, Малта, Португалия, Словакия и Словения да приключат прегледа на плановете за управление на водите. През февруари комисията изпрати официални уведомителни писма, с които призова тези държави да изпълнят задълженията си. България е сред страните, които закъсняват с прегледа на плановете за речните басейни и за заплахите от наводнения. ЕК дава срок от два месеца за отговор, а след това може да заведе дело в Съда на ЕС, се отбелязва в съобщението.

Плановете за управление на опасността от наводнения се изготвят по карти, които показват възможните неблагоприятни последици при наводнения, отбелязва ЕК. Изисква се още държавите да преразглеждат тези планове на всеки шест години.

Снимка: iStock

EK започна наказателна процедура срещу България заради автомобилното застраховане

Процесуални права при наказателни производства

Европейската комисия открива производство за установяване на нарушение срещу България, Белгия и Хърватия, затова че не са въвели правилно европейските правила за укрепването на презумпцията за невиновност и на правото на обвиняемите да присъстват на съдебния процес в наказателното производство.

Според Брюксел някои национални мерки в това отношение не отговарят на изискванията за публичното позоваване на вината, за съдебните процеси в отсъствието на заподозрения или обвиняемия, използването на мерки за физическо възпиране; правото на заподозрените да не се самоуличават и средствата за правна защита срещу нарушения на правата по европейските изисквания.

Според ЕК обхватът на правилата не е въведен правилно в българското законодателство, съгласно което незадържаните заподозрени не се ползват от европейските права. Белгия, България и Хърватия разполагат със срок от два месеца, за да предприемат необходимите мерки за отстраняване на установените недостатъци, иначе наказателната процедура ще продължи.

Процесуални права

Комисията продължава наказателната процедура срещу България и Латвия, затова че не са въвели правилно европейските правила за правото на информация в наказателното производство, които предвиждат заподозрените или обвиняемите по наказателно производство, или за които е издадена европейска заповед за задържане, да получават подходяща информация за техните права.

Според ЕК националните мерки не отговарят на изискванията. Особено по отношение на правото на достъп до материалите по делото. Те са от съществено значение за ефективното оспорване на законосъобразността на задържането. Комисията отбелязва, че в България все още не са правилно въведени приложното поле на европейските изисквания и правото на информация за правата и разпоредбите по заявлението за правата при задържане. България и Латвия разполагат със срок от два месеца, за да предприемат необходимите мерки за отстраняване на оставащите недостатъци, иначе ЕК може да предяви пред Съда на ЕС.

Снимка: iStock

Сигурност на документите

ЕК съобщава, че започва производства за установяване на нарушение срещу България, Гърция, Кипър и Литва, защото не са въвели двуизмерен баркод в единния формат за визи. Този баркод беше въведен, за да се защитят данните от визовия стикер от фалшифициране. На 30 април 2020 г. всички държави в ЕС бяха уведомени за въвеждането на баркода.

Крайният срок за изпълнение на решението изтече през май 2022 г. Четирите държави обаче все още не отпечатват двуизмерен баркод върху издаваните от тях визи. Четирите държави разполагат със срок от два месеца, за да отстранят установените недостатъци, иначе наказателната процедура ще продължи.

Дружествено право

ЕК продължава наказателната процедура срещу България и Кипър. Те не са въвели европейските правила за използването на цифрови възможности и процеси в областта на дружественото право. Правилата на ЕС предвиждат държавите да въведат изцяло онлайн процедури за учредяването на определени видове дружества. Също регистрацията на трансгранични клонове и подаването на документи в бизнес регистрите. Те въвеждат безплатен достъп до повече данни за дружествата от търговските регистри чрез Системата за взаимно свързване на търговските регистри.

През септември 2022 г. комисията изпрати на България и на Кипър официално уведомително писмо. След отговорите на страните ЕК е стигнала до заключението, че България и Кипър не са съобщили за национални мерки, които осигуряват пълното прилагане на европейските правила. Тези държави разполагат със срок от два месеца, за да отстранят установените недостатъци. След това е възможно ЕК да предяви иск срещу тях пред Съда на ЕС, се уточнява в съобщението.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.