Ислямисткото движение "Хамас" иска петдневно прекратяване на огъня с Израел, за да могат да влязат помощи и гориво в Газа. В замяна от групировката ще освободят всички цивилни заложници, информира Reuters, като цитира официален представител на "Хамас".
Представители на движението обсъждат от дни в Катар възможности за освобождаване на неуточнен брой цивилни сред над 230 заложници, взети от Израел. Сред тях над половината са граждани на чужди държави.
Преговорите в Доха, изглежда, не спират въпреки навлизането на израелски сухопътни сили в Газа, което Съединените щати искаха да бъде отложено, за да се даде време за преговори и въпреки твърденията на американски и израелски представители, че те се провалят.
Това искане на "Хамас" може да е отстъпка от досегашната позиция. В събота лидерът на "Хамас" в Газа Яхия Синуар - една от основните мишени на израелските атаки - направи първото си изявление, като каза, че движението е готово незабавно да размени заложниците, ако "всички палестински затворници бъдат освободени".
Говорител на “Хамас” спря интервю след въпрос дали са убивани израелци, докато спят (видео)
Позицията на Израел и ООН
Израел междувременно рязко увеличи хуманитарните помощи през граничния пункт "Рафах" с Египет. В Газа са влезли 33 камиона вчера - една трета от всички влезли, откакто Израел се съгласи да бъдат допускани помощи.
ООН обаче смята, че те не са достатъчни. От 117 камиона 70 са с медицински материали, останалите са с хранителни продукти, вода и санитарно оборудване. За сравнение, около 100 камиона са влезнали в Газа преди началото на войната на 7 октомври.
И снощи премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че няма да има хуманитарна пауза, тъй като от нея печели "Хамас". Израел отхвърля и доставки на гориво, защото се опасява, че то ще бъде използвано от групировката.
Съветът за сигурност на ООН ще проведе днес извънредно заседание за сухопътната офанзива в Газа. Държавите в съвета се събират по искане на Обединените арабски емирства в търсене на "незабавна хуманитарна пауза" въпреки решението на Израел.
Това става дни след като 120 държави гласуваха в петък резолюция на Йордания, която призовава за "устойчиво хуманитарно примирие".
Съветът гласува четири пъти в последните две седмици проекторезолюции за войната. Нито една от тях обаче не успя заради последователно вето на Съединените щати и Русия.