Ръст на местните данъци и такси в някои общини. Средният ръст на данък сгради и данък смет варира между 15 и 50% от сегашните нива. Това научаваме от репортаж на NOVA. От Сдружението на общините уточняват, че най-рано през април ще може да се направи точна оценка средно в страната с колко се е увеличила данъчната тежест.
В Горна Оряховица, например, за апартамент 80 квадрата хората ще плащат с 30 лева повече данък сгради и с 40 лева повече такса смет. В Бургас пък има ръст на такса смет с 30% или 15 лева средно за домакинство. За обикновен апартамент в панелен блок в Русе - 80 квадрата, гражданите ще плащат с 50% повече.
Актуализацията на данъците е започнала още с встъпването в длъжност на новите общински администрации. В повечето градове те не са били променяни от 10 години.
Такса смет попада в обхвата на вдигането на местни данъци и такси. Въпреки ръста на приходите в общинските хазни заради това, някои администрации казват, че те пак не стигат, за да покрият разходите за сметосъбиране.
Такъв пример е община Златица, където предвиденото увеличение е с 500% спрямо сегашните нива. То обаче не е било допуснато за разглеждане от Общинския съвет.
От Община Златица казват, че целият пакет е предвиждал увеличение с не повече от 40 лева средно. Тъй като не са били приети обаче, общината е изправена пред дупки в бюджета.
В Бургас пък такса смет за гражданите ще нарасне средно с 15 лева. Промяна в тази посока там не е правена от 15 години. „Главната причина е нарастващите дейности по сметосъбиране, почистване и депониране. Разбира се, увеличението ще доведе до подобряването на услугата за гражданите”, заяви Станимир Апостолов.
Друг град със сериозен ръст на данъците и таксите е Русе. Пред градския парламент кметът на общината е дал подобни аргументи като тези в Златица: „Трайно нарастващите разходи се обезпечават с трайно нарастващи приходи. Изчисленията сочат, че само за последната година всички разходи са скочили с над 14 %”. Хората в Русе приемат аргументите, но искат по-качествена услуга.
Държавен блок беше продаден на три пъти по-ниска цена от пазарната