"Избираме хора без възможности": Служител на схемата, мамеща пенсионери чрез фалшиви томболи. Преди няколко дни NOVA публикува свое разследване на компания, която пробутва кредити на възрастни хора, като им обещава подаръци от несъщестуваща томбола.
Дружеството е „Скай лайн къмпани”. Справка в търговския регистър показва, че името му се сменя всяка година. Създадено е като „Фокс ен” в началото на 2022 г. През март същата година е преименувано на „Конкорд сейл”, а от юни 2023 г. е „Скай лайн къмпани”. Предметът на дейност е продажба на домакински уреди и медицински изделия и организиране на събития, има и функции на колцентър.
От фирмата съобщават, че измама нямало и че спазват българското законодателство. В писмен отговор заявяват, че звънят на хората на случаен принцип и нямат предварителна информация за самоличността им. Дружеството било проверявано за ботовете и използването на лична информация, но не били открити нарушения.
Схемата работи чрез обаждане от бот, който кани на организирано събитие с томбола и подаръци. Подаръците обаче се оказват договори за заем. Излъганите българи се оказват стотици. По случая започнаха проверки на НАП и КЗП, а сигналите от пострадали от измамата продължават да валят.
“Не ми се живее”: Рекламни събития пробутват кредити на пенсионери чрез фалшиви томболи (видео)
Как работи схемата отвътре?
Служителка на компанията, пожелала да запази анонимност, споделя как работи схемата отвътре. По думите ѝ компанията е със седалище в Полша. Собствениците също са поляци, споделя още жената.
Жената споделя, че се таргетират хора, които нямат възможности да закупят продуктите, предлагани от компанията. „С измама, манипулация и предлагане на подарък те биват излъгани, че получават огромна награда, която всъщност не струва това, което се обявява на презентацията”, твърди служителката.
Още с обаждането от колцентъра, на потърпевшите се предлагат подаръци под формата на смарт часовници, безплатни очила и очен преглед. „Това е поредната манипулация на фирмата. По телефона те казват на хората, че имаме добре обучен специалист, доктор, който безплатно ще прегледа тяхното зрение и ще изработи индивидуални очила за тях, по поръчка. Само че такъв лекар всъщност няма и никога не е имало”, разкрива жената. По време на фиктивния преглед хората са убеждавани, че масажите помагат на зрението, добавя тя.
Продуктите могат да се върат в 14-дневен срок, но условието е опаковката им да е непокътната. В противен случай клиентите не могат да направят рекламация. Така връщането става невъзможно.
Юрист коментира, че при подобни практики е много трудно доказването на измама. Категорично обаче КЗП може да докаже наличие на нелоялна търговска практика.
Коментарът на "Господарите"
Скъпи приятели, обещанията за бързо забогатяване или безплатни подаръци, винаги вървят ръка за ръка с измама. Престъпниците в тези схеми се възползват от възрастни хора, които нямат възможности, именно заради тяхната уязвимост.
Залъгват ги с напарфюмирани думи, като ги изкарват най-големите късметлии, докато в действителност ги завличат със заеми за хиляди левове.
Не се доверявайте на подобни "обещания"! Обикновено, когато едно нещо звучи много хубаво, не е на хубаво. Бъдете мнителни и четете дребния шрифт на всичко, което подписвате, за да не сте ощетените вие после!
Бързото забогатяване е за измамниците, не за вас!
Чатбот измама: Пенсионери се оказват с договори за заем след рекламни събития (видео)
Измама с кредити
Измама с кредити 2
Нелегални кредити
Нелегални кредити 2