Заместник-омбудсманът тактично избегна възможността да стане служебен премиер. Елена Чернева-Маркова е подала оставка от поста си по лични причини. Заради това не се изисква от парламента да гласува оставката ѝ. Тя просто беше обявена от председателя Росен Желязков в хода на днешното заседание.
Чернева заемаше една от позициите, от които след промените в Конституцията президентът може да посочва служебен премиер. За разлика от повечето потенциални кандидати, зам.-омбудсманът не изглежда публично обвързана с партии.
Тя беше избрана през 2020 г. единодушно от парламента по предложение на неправителствени организации. Аргументът в нейна полза беше дългогодишният ѝ юридически стаж.
Кирил Петков иска избори 2в1 – за парламент и за евродепутати
С оставката си Чернева поставя президента в положение да избира служебен министър-председател не от 10, а от 8 души. С оглед на задаващия се пореден служебен кабинет.
След Диана Ковачева бе избрана за съдия в Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ), Чернева трябваше да заеме позицията на омбудсман. Рокадата трябваше да се осъществи през април, когато изтича мандатът на българския съдия в ЕСПЧ Йонко Грозев.
Сегашните обстоятелства обаче изискват парламентът да проведе спешно избор както на омбудсман, така и на негов заместник. Тъй като от април няма да има кой да заеме тази длъжност.
Процедурата по закон в случаите на предсрочно прекратяване на мандата на омбудсмана е да сее избере нов омбудсман в срок един месец от влизането в сила на решението за прекратяване. Омбудсманът се избира от Народното събрание за срок пет години и може да бъде преизбиран на същата длъжност само за още един мандат. Заместник-омбудсманът също се избира от Народното събрание, но по предложение на омбудсмана и в срок един месец от избирането на титуляря.
Видео: "Дневник", живо излъчване