Путин подхвърли на Украйна как да отстрани Зеленски. В коментар пред журналисти, съпроводен с уговорки и условности, Владимир Путин на практика подхвърли идея как да бъде отстранен от поста Володимир Зеленски, пише Дневник. Това веднага бе изтълкувано и като сигнал, че е готов да преговаря с представител на Киев. Стига да е различен от сегашния украински президент.
Думите му може да се тълкуват като поредната неприкрита груба намеса във вътрешните работи на Украйна. Също и опит да предизвика разцепление в страната и сред поддръжниците ѝ в чужбина. Идеята му предвижда многомесечна процедура, ако изобщо бъде задействана такава. Тя би подействала като земетресение за управлението на страната по време на война.
Путин заяви преди дни, че Русия вече не смята Зеленски за легитимен държавен глава, след като мандатът му изтече.
Украинският закон за военно положение обаче забранява провеждането на президентски избори. Член 108 от конституцията определя, че държавният глава остава на поста си до встъпването в длъжност на приемника му. Сега Путин твърди, че имало противоречие между този закон и конституцията. В основния закон на страната не се казвало нищо за удължаване мандата на президента в Киев. Но се говорело кога се удължава мандатът на Върховната Рада.
В чл. 19 на Закона за военното положение изрично се забранява докато действа този режим да се променя конституцията. Също да се избират президент, парламент и органи на местната власт. Парламентарните избори трябваше да са през есента на 2023 г., а президентските - да бъдат насрочени не по-късно от 31 март.
Огромно мнозинство от украинците (84%) не виждат смисъл при военно положение да се правят избори. Това сочат данни на Киевския международен институт по социология (КМИС) от декември.
В ЕС и ООН смятат Зеленски за легитимен президент въпреки изтичането на мандата му.
На брифинг в Узбекистан Путин разви теза, че единствената легитимна власт след 20 май е парламентът и неговият председател.
В момента на този пост е Руслан Стефанчук от пропрезидентската партия Слуга на народа. Думите на Путин не означават автоматично, че именно Стефанчук ще е човекът, с когото Путин би искал да преговаря. Думите му се възприемат по-скоро като подтикване на несъгласните с действията на Зеленски да опитат да го отстранят.
Причината е, че Путин каза, че "има там един член 111 в конституцията на Украйна, в който се говори, че пълномощията на върховната власт - в случая, тази на президента - се предават на председателя на парламента". Но той не поясни за какво е този член.
А член 111 гласи:
"Президентът на Украйна може да бъде отстранен от длъжност от Върховната Рада на Украйна чрез импийчмънт, ако извърши държавна измяна или друго престъпление. Въпросът за отстраняването на президента на Украйна от длъжност чрез импийчмънт се инициира от мнозинството от конституционния състав на Върховната Рада на Украйна.
За провеждане на разследването Върховната рада на Украйна създава специална временна следствена комисия, която включва специален прокурор и специални следователи. Заключенията и предложенията на временната комисия за разследване се разглеждат на заседание на Върховната Рада на Украйна. При наличие на основания Върховната Рада на Украйна с най-малко две трети от конституционния си състав взема решение по обвинението на президента на Украйна.
Решението за отстраняване на президента на Украйна от длъжност чрез импийчмънт се приема от Върховната Рада на Украйна с най-малко три четвърти от нейните конституционни членове, след като Конституционният съд на Украйна разгледа делото и получи становището си относно съответствието с конституционната процедура за разследване и разглеждане на делото за импийчмънт и получаване на становището на Върховния съд, че действията, в които е обвинен президентът на Украйна, съдържат признаци на държавна измяна или друго престъпление".
В член 112 се казва, че правомощията след импийчмънт се поемат от председателя на Върховната Рада. До встъпването в длъжност на новия държавен глава този пръв сред депутатите не може да упражнява правомощия, предвидени в десетина члена на конституцията.
Като още един опит за пренебрегне сегашния президент, Путин продължи с разясняване, че украинската държавност била основана на идеята не за президентска, а за парламентарно-президентска република.
В началото на седмицата в Минск той каза, че Русия никога не се била отказвала да води преговори, но легитимността на Зеленски е приключила.
В Москва смятат, че предстоящата международна конференция за търсене на дипломатическо решение за край на войната всъщност ще е опит Зеленски да бъде легитимиран за пореден път.
Видео: NOVA