Българска народна банка преведе 281 млн. евро на Министерството на финансите, с което частично намали бюджетния дефицит на страната. Средствата представляват традиционната годишна вноска на централната банка към държавния бюджет.
Сумата е формирана от превишението на приходите над разходите на БНБ за 2025 година и постъпва директно в държавната хазна в момент на нарастващ бюджетен дефицит.
По предварителни данни на Министерство на финансите дефицитът в консолидирания бюджет към края на май вече надхвърля 2,5 млрд. евро, което се равнява на около 2% от брутния вътрешен продукт при допустим максимум от 3% за цялата година.
От БНБ съобщиха още, че са внесли в Народно събрание годишния си отчет за 2025 г.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!