БНБ внесе печалбата си в държавния бюджет и намали дефицита

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
03.06.2026 7:52
102
0

Българска народна банка преведе 281 млн. евро на Министерството на финансите, с което частично намали бюджетния дефицит на страната. Средствата представляват традиционната годишна вноска на централната банка към държавния бюджет.

Сумата е формирана от превишението на приходите над разходите на БНБ за 2025 година и постъпва директно в държавната хазна в момент на нарастващ бюджетен дефицит.

По предварителни данни на Министерство на финансите дефицитът в консолидирания бюджет към края на май вече надхвърля 2,5 млрд. евро, което се равнява на около 2% от брутния вътрешен продукт при допустим максимум от 3% за цялата година.

От БНБ съобщиха още, че са внесли в Народно събрание годишния си отчет за 2025 г.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.