Бившият президент на Южна Корея Юн Сук Йол беше осъден на доживотен затвор заради краткотрайното въвеждане на военно положение през декември 2024 г., пише NPR.
Съдия Джи Куи-юн от Сеулски централен съд го призна за виновен в бунт, след като е мобилизирал военни и полицейски сили в опит да овладее парламента, доминиран от либералите, да арестува политици и да установи неограничена власт за „значителен“ период от време. Очаква се Юн да обжалва присъдата.
Специалният прокурор настояваше за смъртно наказание, но анализатори прогнозираха доживотен затвор, тъй като опитът за овладяване на властта не е довел до жертви. Страната не е екзекутирала осъден на смърт от 1997 г., което на практика представлява мораториум върху смъртното наказание.
Военното положение продължи около шест часа, преди депутатите да успеят да преодолеят военната блокада и единодушно да го отменят. Юн беше отстранен от длъжност след импийчмънт през декември 2024 г., а през април 2025 г. Конституционен съд на Южна Корея официално го освободи от поста.
Осъдени бяха и други високопоставени представители на властта – бившият министър на отбраната Ким Йон Хюн получи 30 години затвор, а бившият премиер Хан Дък-су – 23 години. Миналия месец Юн беше осъден и на пет години затвор по отделно дело, свързано с указа за военно положение.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!