Русия призна за радиоактивно замърсяване в края на септември

Русия призна за радиоактивно замърсяване в края на септември

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
21.11.2017 12:29
159
0

Русия призна, че е регистрирала радиоактивно замърсяване на части от територията си в края на септември и началото на октомври, потвърждавайки съобщенията на няколко европейски агенции за наблюдение на радиоактивността, съобщи Франс прес.

 

 

Руската метеорологична служба Росгидромет съобщи, че всички наблюдателни станции в Южен Урал са зафиксирали повишени концентрации на изотопа рутений-106, като най-висока концентрация е била установена от станцията в село Аргаяш. То е разположено на 30 км от ядрения комплекс Маяк, пострадал през 1957 г. от една от най-тежките ядрени аварии в историята и служещ днес за място за преработка на отработено ядрено гориво, отбелязва агенцията.

 

"Радиоизотопът Рутений-106 беше засечен от наблюдателните станции в Аргаяш и Новогорний" между 25 септември и 1 октомври, уточнява Росгидромет в сводката си за състоянието на околната среда на територията на Руската федерация в периода 6-13 октомври 2017 година. Уточнява се, че в Аргаяш е зафиксирана "крайно висока концентрация" на рутений-106, превишаваща 986 пъти показателите, регистрирани предишния месец. В съобщението на Росгидромет, цитирано от ТАСС, се посочва също, че в края на септември и началото на октомври радиоактивни частици от Южен Уран може да са попаднали в Европа в резултат на пренос на въздушни маси.

 

Източник: Mediapool.bg

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.