Върховен касационен съд (ВКС) излезе със становище до Конституционен съд по казуса „Сарафов“, в което посочва, че законовото ограничение за временно изпълняващите длъжността главен прокурор или председатели на върховни съдилища не противоречи на Конституцията. Според върховните съдии прекратяването на функциите на временно изпълняващ длъжността настъпва автоматично по силата на закона след изтичането на шестмесечния срок, пише Дефакто.
Новият спецпрокурор не вижда причина да разследва Сарафов
Становището е по дело №2 от 2026 г., образувано по искане на Апелативен съд – Варна, който оспорва разпоредбата на чл. 173, ал. 15 от Закона за съдебната власт. Тя предвижда, че едно лице не може да изпълнява временно тези функции за повече от шест месеца.
Повод за спора е случаят с Борислав Сарафов, чийто шестмесечен срок като и.ф. главен прокурор изтече през юли 2025 г. Част от съдилищата приемат, че след тази дата той е загубил легитимност, докато други продължават да признават действията му.
ВКС подчертава, че въвеждането на срок за временно изпълняващите длъжността не засяга независимостта на съдебната власт, а цели да гарантира правна сигурност и да предотврати възможността едно лице да заема поста за неопределено време без избор по установения ред. Съдът отбелязва още, че законодателят има право да урежда тези въпроси, стига да не нарушава основни конституционни принципи.
Очаква се решението на Конституционния съд да внесе окончателна яснота по казуса и да доведе до уеднаквяване на съдебната практика.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!