Паметна плоча на Васил Левски се появи на столична улица, повтаряме: на улица.
„Тук през 1873 г. е погребан Васил Левски“, пише на паметната плоча, поставена върху паркомясто на ул. „Даме Груев“ 6 в София. Плочата е оградена с бетонни кашпи като рамка, а под нея са поставени венец и букети цветя.
Появата му съвпада със 150-тата годишнина от обесването на Левски и е пореден епизод от сагата с търсенето на неизвестния гроб на Апостола, около който тече над стогодишен спор.
Отбелязваме 150 години от гибелта на Васил Левски (видео)
„Тази сутрин колите са спрели на почтително разстояние от гроба на Апостола. Мисля, че и след премахването на този знак ще бъде така. Някой знае ли как се прави и каква е процедурата за обществено обсъждане за археологически разкопки? Нека споровете дали тук е погребан Левски, или не е тук да приключат“, четем пък във Facebook пост по случая, от който узнаваме за необичайната акция.
Както Булевард България писа, паметната плоча зад сградата на Министерство на земеделието ще остане временно. Поставянето е разрешено от районната администрация на "Красно село", но не е минавала през съгласуване в СОС.
Версията на историка
Автор на версията, че гробът на Левски е в района на ул. "Даме Груев", е историкът Николай Иванов. Той оспорва по-ранната и широкоразпространена версия, че тленните останки на Апостола на българската свобода са положени в църквата „Св. Петка Самарджийска“. Иванов твърди, че е определил местоположението след изследване на архивни документи. Тогава там би трябвало да се е намирал параклис към тогавашното „ново софийско гробище“. Въпреки че гробището е разкопано, а извадените останки - проучени и описани, Иванов вярва, че е възможно в земята под улицата да са останали запазени „дребни костици".
Паметната плоча на ул. „Даме Груев“, върху която изрично е написано „временна“, е финансирана от кмета на община Сухиндол Пламен Чернев.
От надписите се вижда още, че за нейното поставяне е съдействано от администрацията на район "Красно село", а кашпите носят герба на Столична община.