Заради спад на ваксинирането: Има риск от взривове от морбили в София. Това съобщи д-р Ирина Гайтаневска, епидемиолог и директор на дирекция "Надзор на заразните болести“ в Столичната регионална здравна инспекция (СРЗИ) в сряда на пресконференция по повод Европейската имунизационна седмица, цитирана от Mediapool.
По думите ѝ, обхватът с ваксините срещу морбили в София-град е намалял около пандемията от Covid-19. Към момента той остава незадоволителен, което създава предпоставки от разпространение на силно заразната болест и възникването на взривове.
Антиваксър пие урината си срещу Covid-19 и отказва да кара кола с шофьорска книжка (видео и снимки)
"95% имунизационен обхват ежегодно ще предотврати разпространението на морбили и възникването на мащабни епидемии и ще доведе до елиминиране на заболяването. Поради високата заразност на морбилния вирус 90% от лицата без имунитет при контакт с болен от морбили ще се заразят и разболеят. Един на всеки пет заболели ще развие сериозни усложнения на различни органи и системи, може да се стигне и до смърт". Това обяснява д-р Гайтаневска.
Специалистът посочва, че най-застрашени са неимунизираните малки деца.
Д-р Лили Маринова, епидемиолог и зам.-директор на СРЗИ, изтъква:
"С всеки следващ прием на ваксината се наблюдава спад в имунизационния обхват. Колкото по-голямо става детето, толкова по-трудно може да бъде обхванато със съответната имунизация. Това важи и за покритието с ваксината срещу тетанус и дифтерия при възрастните, където с напредването на възрастта обхватът намалява. Хората подлежат на реимунизация с тази ваксина на всеки 10 години, но възрастните масово не се реимунизарат."
Полиомиелитът е друго заболяване, което се следи с повишено внимание. При него след отчетения спад в имунизационното покритие през 2020 и 2021 г., през 2022 се наблюдава ръст при всички приеми.
Благодарение на ваксините полиомиелитът е намалял с 99% от 1988 г. досега. Той обаче продължава да циркулира в Афганистан и Пакистан.