България иска отслабване на новите лимити на ЕС за автомобилни емисии. Още седем държави заявяват, че лимитите са прекалено нереалистични.
Забраняват повечето автомобили с двигатели с вътрешно горене в ЕС след 2035 г.
България, Франция, Италия и Чешката република са сред осемте държави, които настояват за отслабване на новите лимити на Европейския съюз за емисиите от автомобили. Те заявяват, че са прекалено амбициозни и нереалистични за автомобилните производители, предава Дневник.
Страните от Европейския съюз и законодателите се готвят да преговарят за регламента "Евро 7". Той от 2025 г. ще затегне ограниченията за емисиите от превозни средства за замърсители. Включително азотни оксиди и въглероден оксид.
В съвместен документ, изпратен до други членки на ЕС, осемте страни заявяват, че части от закона, включително ограничаването на емисиите на отработени газове, трябва да бъдат премахнати изцяло.
"Ние се противопоставяме на всякакви нови правила за емисиите на отработени газове за автомобили и микробуси". Това се казва в документа, който е подписан от Франция, Италия, Чехия, България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия. Според тях тези ограничения ще принудят производителите на автомобили да инвестират в средства, които ще бъдат по-добре изразходвани за разработване на превозни средства с нулеви емисии.
Взети заедно, страните ще имат достатъчно гласове, за да блокират предложението.
Европейската комисия казва, че правилата, които се прилагат са само за нови превозни средства. А не за тези, които вече са по пътищата. Те са необходими, за да се намалят вредните за здравето емисии и да се предотврати повторението на така наречения скандал "Дизелгейт".
Законът също така ще затегне тестовете за емисии, изисквайки производителите на автомобили да използват бордови системи за мониторинг на замърсяването.
Някои държави, включително Италия и Чешката република, са дом на големи автомобилни индустрии. Позицията на правителствата е в съответствие с критиките на някои автомобилни производители към "Евро 7". Чешкият производител на автомобили "Шкода" предупреди за загуба на 3 хил. работни места, ако предложението се осъществи. Докато главният изпълнителен директор на "Стелантис" (STLAM.MI) Карлос Таварес определи части от "Евро 7" като "безполезни".
Законът също така за първи път ще ограничи замърсяването от спирачки и гуми.
Осемте държави поискаха и други промени, включително по-късни крайни срокове за влизане в сила на правилата.
ЕС вече се съгласи, че до 2035 г. всички нови автомобили трябва да имат нулеви емисии на въглероден диоксид. Този закон беше одобрен тази година след съпротива от някои страни. Включително Германия, която спечели освобождаване на автомобили, работещи с електронни горива.