2038 г. влезе като срок за въглищата в картата за климатична неутралност на България, приета от енергийната комисия. Сега парламентът разглежда проекта на решение за приемане на Пътна карта за климатична неутралност на България. Вносители на проекторешението са народните представители от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ Венко Сабрутев и Ивайло Мирчев. Точката беше включена допълнително в дневния ред, информира Darik.
По-рано на извънредно заседание парламентарната Комисия по енергетиката прие Проект на решение за приемане на Пътна карта за климатична неутралност на Република България. Тя е актуализирана от Министерския съвет във връзка със споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика.
Комисията прие в актуализираната пътна карта да се посочва изрично, че електрическа енергия от въглища ще се произвежда поне до 31 декември 2038 г.
“Пътищари”, “зърнари”, “въглищари”: В очакване на следващите протестиращи
Драгомир Стойнев от парламентарната група (ПГ) на "БСП за България" каза, че тази дата не трябва да присъства. А след 2038 г. въглищните централи да работят на пазарен принцип.
Според Искра Михайлова от ПГ на "Възраждане" трябва да бъде записано, че електроенергия от въглища трябва да се произвежда без ограничение поне до 2038 г., което впоследствие се прие.
Венко Сабрутев от ПГ "Продължаваме Промяната-Демократична България" отбеляза, че пазарът трябва да определи кой да работи и кой - не. Целта на проекторешението е да се даде възможност поне до 2038 г. пазарът да определи кой да работи. "Ние нямаме намерение да затваряме мощности", изтъкна Сабрутев.
Президентът на Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ) в България Пламен Димитров обърна внимание, че двата синдиката са били против първоначалния вариант на пътната карта. Според него актуализираната пътна карта е втората стъпка от постигнатото споразумение. Той посочи, че в настоящия вариант на пътната карта няма ангажименти за затваряне на въглищни централи до 2038 г.