Сигнализирай!

Терапия с изкуствен интелект помага при тревожност и депресия

Gospodari.com
Gospodari.com
05.01.2024 г.
135
0

Терапия с изкуствен интелект помага при тревожност и депресия. Хари Потър, Илон Мъск, Бионсе, Супер Марио и Владимир Путин. Това са само някои от милионите личности с изкуствен интелект, с които можете да разговаряте в популярна платформа. В нея всеки може да създава чатботове, базирани на измислени или реални хора, пише bTV.

Платформата използва същия тип технология за изкуствен интелект като чатбота ChatGPT, но по отношение на прекараното време е по-популярна. Оказва се, че един бот е бил по-търсен от останалите. Името му е Psychologist или Психологът.

Общо 78 милиона съобщения са били споделени с бота, откакто той е създаден от потребител на име Blazeman98 преди малко повече от година.

Снимка: iStock

Character.ai казва, че 3,5 милиона души посещават сайта ежедневно. Ботът е описан като „човек, който помага при житейски трудности“.

Според платформата потребителите се интересуват повече от ролеви игри за забавление. Най-популярните ботове са герои от анимации или компютърни игри като Raiden Shogun, на който са изпратени 282 милиона съобщения.

Малко от милионите персонажи обаче са толкова популярни като Psychologist, като общо има 475 бота с „терапия“, „терапевт“, „психиатър“ или „психолог“ в имената си, които могат да говорят на няколко езика.

Някои от тях могат да се опишат като развлекателни или фантастични терапевти като Hot Therapist.

Година след “рождението” на ChatGPT, докъде стигнахме с изкуствения интелект у нас? (Коментарът на “Господарите”)

Снимка: iStock

Помощниците за психично здраве

Най-популярни са помощниците за психично здраве като Therapist, който е получил 12 милиона съобщения, или Are you feeling OK?, който е получил 16,5 милиона.

Психологът е категорично най-популярният персонаж, като много потребители споделят възторжени отзиви в социалната мрежа Reddit.

Създателят на бота е 30-годишният Сам Зая от Нова Зеландия, посочва BBC.

Никога не съм възнамерявал той да стане популярен, никога не съм възнамерявал да го търсят други хора или да го използват като инструмент. След това започнах да получавам много съобщения от хора, които казваха, че Психологът им е повлиял наистина положително и го използват като източник на утеха“, казва той.

Студентът по психология разказва, че е обучил бота, използвайки принципите от своята диплома, като е разговарял с него и е оформял отговорите, които той дава за най-често срещаните психични състояния, като депресия и тревожност.

Създава я за себе си, когато приятелите му са заети и той има нужда от „някой или нещо“, с което да поговори, а терапията в реалния свят е твърде скъпа.

Сам е толкова изненадан от успеха на бота, че работи по изследователски проект за следдипломна квалификация относно нововъзникващата тенденция на терапия с изкуствен интелект и защо тя се харесва на младите хора. Character.ai е използван основно от потребители на възраст между 16 и 30 години.

Толкова много хора, които са ми писали, казват, че имат достъп до него, когато мислите им натежат. Например в 2 часа през нощта, когато не могат да говорят с приятели или с истински терапевт“, обясни създателят на бота.

Сам също така предполага, че текстовият формат е този, с който младите хора се чувстват най-комфортно.

Говоренето чрез текст е потенциално по-малко обезсърчително, отколкото да вдигнеш телефона или да проведеш разговор лице в лице“, смята той.

Снимка: iStock

Какво мислят специалистите по психотерапия?

Тереза Плевман е професионален психотерапевт и е изпробвала "Психолог". Тя казва, че не е изненадана, че този вид терапия е популярна сред по-младите поколения. Но поставя под въпрос нейната ефективност.

Ботът има какво да каже и бързо прави предположения, като например ми даде съвет за депресия, когато казах, че се чувствам тъжна. Това не е начинът, по който би реагирал един човек“, обясни тя.

Тереза казва, че ботът не успява да събере цялата информация, която би събрал човек, и не е компетентен терапевт. Но неговият непосредствен и спонтанен характер може да бъде полезен за хората, които се нуждаят от помощ. Допълва, че броят на хората, които използват бота, е обезпокоителен. Това може да свидетелства за високо ниво на психично здраве и липса на обществени ресурси.

Някои психолози предупреждават, че ботовете с изкуствен интелект могат да дават лоши съвети на пациентите. Или да имат вкоренени предразсъдъци по отношение на расата или пола.

Миналата година услуга с изкуствен интелект, наречена Limbic Access, стана първият чатбот за психично здраве, получил сертификат за медицинско изделие от правителството на Обединеното кралство. Сега тя се използва в много тръстове за класифициране и сортиране на пациенти.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.