Видео, споделено в социалните мрежи, показва как изглежда една тролска ферма в Китай.
На него се вижда как няколко работници използват мрежа от стотици телефони, с които контролират и разпространяват съдържание в интернет.
Такива ферми използват телефоните с цел увеличение на трафика и харесванията на определена информация и автоматично сваляне на конкретни апликации. Така те постигат фалшива популярност, която увеличава потреблението и генерира недействителна ангажираност. Подобни операции са в състояние да генерират огромна активност в рамките на минути.
Ние от "Господарите" си направихме подобен тролски експеримент през 2022 г. с фалшив профил във Facebook. През него разпространихме видео, в което украинският президент Зеленски уж потвърждава лично тезите на руската пропаганда.
Внимание! Вие бяхте тролнати! (експеримент)
В рамките на 24 часа видеото имаше над 10 хиляди споделяния и над 120 000 гледания. 48 часа по-късно те бяха близо 200 000, споделянията набъбнаха до 18 000, а видеото беше свалено и пресподелено от десетки профили.
Сами можете да си представите до какво може да доведе подобно съдържание и как то може да има реално влияние върху икономическите и политическите процеси в нашето общество.
Какво е "трол"
Терминът „интернет трол“ за първи път се появява през 80-те и 90-те години на миналия век, за да опише хора, които манипулират или развалят обществения дискурс в дигиталното пространство.
Изполвайки спам, неверни твърдения, вредно и често агресивно съдържание, троловете работят, за да провокират и манипулират другите за собствено забавление, или за конкретна политическа цел.
Те са особено ефективни и за кратък период от време "тролско съдържание" може бързо да се разпространи в дигиталната среда.
Това е така, защото то разчита на нашите чувства, а не на реални аргументи и се възползва от начина, по който работят алгоритмите в социалните мрежи.
Колкото по-популярна е дадена тема, толкова по-разпространявана ще бъде тя от тях.
Това е и свързано с начина, по който сме устроени като хора. Ние сме по-чувствителни към негативни стимули, тъй като ги възприемаме като опасности и сме по-склонни да ги споделяме с другите. Това е един вид защитен механизъм и предупреждение за останалите. По този начин обаче се получава омагьосан кръг, в който колкото повече от информацията, която разпространяваме.
Ето защо руските тролове са толкова успешни у нас
Поради това "тролването" днес се е превърнало в сложна, индустриализирана и глобална форма на манипулация, често координирана в това, което днес познаваме като "ферми за тролове".
Това са изпипани операции, които включват групи от хора, чиято единствена работа е да сеят дезинформация онлайн и да заглушават неудобни за тях теми. Те могат да бъдат използвани като инструмент на правителства или частни интереси. Работниците в тези ферми разширяват ключови послания, използвайки страх и гняв, за да провокират реакция и да накарат потребителите да вярват в тях.
Затова е особено важно да бъдете критични в подбора си на информация. Внимавайте със съдържанието, което разпространявате, и не се оставяйте някой друг да определя идеологията и мислите ви. Търсете, проверявайте и бъдете разумни!
Видео: Mobile_hacker0