Сигнализирай!

Средната заплата в софтуерната индустрия приближава 5000 лева

Gospodari.com
Gospodari.com
22.02.2022 г.
46
0

Три големи IT компании са проявили интерес да преместят свои служители от Украйна в България заради обстановката там. Това съобщи министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер.

"До момента разговорите са на ниво проучване колко време би отнело, как би се случил този процес както за самите програмисти, така и за техните семейства", заяви той.

Да си програмираш по-добро бъдеще с „Враца софтуер общество“

Средната заплата в софтуерната индустрия приближава 5000 лева

В понеделник Лорел взе участие във форума "Софтуерният сектор - двигател на икономическия растеж", организиран от БАСКОМ - Асоциацията на софтуерните компании у нас. Там той обясни, че държавата планира инвестиции под различни и нови форми в дигитализация и модернизация на икономиката ни, информира Сега.

"По Плана за възстановяване и устойчивост е предвидено сериозно финансиране за дигиталната икономика. 146 млн. лв. са за дялови инвестиции. За технологична модернизация, която засяга както хардуерно оборудване, така и софтуерно обезпечаване към него, са предвидени още около 260 млн. лв.", посочи министърът.

Програмистите у нас с по-висок жизнен стандарт от тези в Англия и Германия

Ръстът на софтуерния сектор за 2021 г. се очаква да надхвърли 20.2%, при 15% през 2020 г. Това прави софтуерната индустрия една от най-бързо растящите у нас, независимо от пандемичната криза в глобален мащаб.

Средната заплата в софтуерната индустрия приближава 5000 лева
Очаква се до 2025 г. браншът да се нуждае от 32 000 работни места.

Това стана ясно благодарение на изследване от "Барометър", което се основава на данни от близо 4600 фирми.

Кои ще са най-добре платените професии през 2022 година? (видео)

В момента в софтуерната индустрия са заети над 46 200 специалисти със средно брутното месечно възнаграждение от 4857 лв.

Лорер отново коментира как планираното създаване на Съвет за взаимодействие между неговото министерство и Министерството на образованието и науката ще помогне по-активно да се подготвят кадри за тази индустрия.

"В администрацията в момента има ясната нагласа това да се случи и нашата молба към вас е да ни залеете с пилотни проекти, за да можем да стартираме някакви нови скъсени процедури за вкарване на квалифицирани кадри от чужбина".

15-годишен ученик е най-младият българин в класацията на Forbes (видео)

От БАСКОМ посочиха, че все повече българи се завръщат от чужбина, за да работят в ИКТ сектора у нас.

Над 80% от приходите на софтуерните компании у нас са от износ. За 2021 г. експортната стойност нараства с нови 20% и достига до 4,5 млрд. лв., което е 4,3% от БВП. Очакванията на БАСКОМ са до 2025 г. експортът в бранша да възлиза на над 8 млрд. лв., приходите от продажби да надхвърлят 10 млрд. лв., а делът на сектора да бъде 7% спрямо БВП.

Технологичната програма, която задържа младите в България

На форума бе отчетено, че софтуерният сектор е сред двигателите не само на растежа, но и на потреблението. Работещите в сектора са основни потребители на банкови, туристически, хотелиерски и ресторантьорски услуги. Както и са основни купувачи и наематели на имоти.

Средната заплата в софтуерната индустрия приближава 5000 лева

Източник: СЕГА 
Снимки и видео: Pexels

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.