Сагата с медицинските хеликоптери продължава. Министерството на здравеопазването ще може да подпише договор за доставка на медицински хеликоптери с италианската компания "Леонардо” до дни. Това става възможно след като Върховният административен съд (ВАС) потвърди определението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Преди дни тя отхвърли жалбата на американската компания "Бел Текстрон Инк.“ (Bell Textron Inc.).
България ще чака години наред доставка на медицински хеликоптери
Текстрон не е участник в процедурата по пряко договаряне и за това съдиите приемат изводите на КЗК, че жалбоподателят не е доказал качеството си на заинтересовано лице. А то би могло да оспори решението за откриване на процедурата. Определението на съда е окончателно.
Аргументите на ВАС
Съдът посочва, че в случая се касае за процедура по пряко договаряне след неуспешна открита обществена поръчка, която е прекратена. Когато има прекратена процедура и подадените оферти по нея отговарят на условията, но надвишават финансовия ресурс, възложителят може да пристъпи към процедура по пряко договаряне, като покани всички участници от първата. В случая "Леонардо" беше единствен участник. Но офертата ѝ надвишаваше заложената прогнозна стойност. Затова МЗ пристъпи към пряко договаряне, като запази финансовите параметри от предходната процедура. Но предвиди опция за национално съфинансиране.
Закриват дружеството за медицински хелокоптери
Процедурата на МЗ
В процедурата по пряко договаряне МЗ заложи прогнозна стойност от 135 593 113 лв. без ДДС. Точно толкова е европейското финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост и оперативната програма "Региони в растеж", пише Свободна Европа. Сумата е за 6+2 хеликоптера, т.е. за 8 хеликоптера, като придобиването на двата допълнителни е по избор на българската държава. Само за шестте хеликоптера цената е 123 363 956 лв. без ДДС. Този път МЗ предвиди опция за осигуряване на допълнително национално съфинансиране, ако цената на поръчката надвиши прогнозната стойност от 135.5 млн. лв. "Леонардо" даде оферта от 160 млн. лв. за 8 хеликоптера.
Преди да бъде обжалвана процедурата, преди месец, срокът за доставка на първият хеликоптер трябваше да е до 1 декември, 2023 г. „Leonardo S.p.a” предлага модела AW109 GrandNew, който е оптимизиран за мисии за спешна медицинска помощ. Както и за търсене и спасяване по суша и вода.
Процедурата за наем на медицински хеликоптер на държавната фирма "България Хели Мед Сървиз" също се обжалва във ВАС от фирмата-фантом "Уилинк" ООД.
България купува 6 хеликоптера за спешна медицинска помощ
България е единствената страна в Европейския съюз, която няма медицински хеликоптери, необходими при ситуации, изискващи бърз транспорт на пострадали и медицински екипи от и до трудно достъпни районни или медицински доставки на кръв, органи, лекарства и т.н. Използват се военни самолети и хеликоптери, които не са приспособени специално за медицински цели.
Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.