Колко тежка е за Москва загубата на взривения в Беларус шпионски самолет?
Разузнавателният самолят „Бериев А-50“ е горост на руската армия още от 80-те години на 20 век. Около 10 от тези летателнимашини са на разположение на военното командване в Москва. Те попълниха редиците още в началото на инвазията в Украйна. Средно по два до три полета с Бериев са извършвани дневно. С тяхна помощ командването откриваше нисколетящи украински самолети и събираше информация за отбранителни операции на отбраняващата се армия.
Скъпи и стари
Проблемът с разузнавателните самолети е, че производството им излиза скъпо - около 330 милиона долара за брой. А наред с това, те са и доста старички - първият е бил вдигнат в небето още през осемдесетте години на миналия век.
Москва разполага с около девет разузнавателни самолета A-50, а от вчера е и с един по-малко.
Взривиха руски разузнавателен самолет на летище в Беларус
Такъв самолет бе поразен с дронове, докато престояваше на летище „Мачулищи“ в Беларус, припомня Булевард България. Членове на местната съпротива на президента Лукашенко и войната в Украйна са хвърлили експлозиви от въздуха върху него, като по този начин са го извадили от строя.
Според американски авиоексперт, четиримоторният самолет за ранно предупреждение може да заасече движение във въздуха на разстояние 643 км и на земята - около 290 км. По този начин руското командване може да осъществява безопасен шпионаж дълбоко в територията на Украйна.
„Бериев A-50 има подобрена версия А-50У. А от години се планира пускането в експлоатация в експлоатация и на наследникът му A-100. Неговата появява обаче продължава да бъде отлагана. Последната предполагаема дата за дебюта на машината е през 2024 г.
“Летящият Кремъл” – самолетът на Путин, предназначен за ядрена атака (видео и снимки)
Новината за поразения в Беларус шпионски самолет бе коментирана от опозиционните сили в страната като „най-успешната атака от началото на 2022 г.“ Към 28 февруари (ден след атентата) властите в Кремъл още не са коментирали новината.
Видео: YouTube