Вижте какво каза лелята на една от обвинените за шпионаж българки. Ваня Габерова е една от задържаните по повод шпионския скандал във Великобритания, пише NOVA. До момента се знаеше само, че тя, заедно с още четирима българи, са обвинени в шпионаж в полза на Русия.
Обвинените за шпионаж българи остават в ареста
Ваня Габерова е от село Долно Осеново, община Симитли. Всички там я описват като изключително тихо и много наивно момиче. Затова, според хората, няма вариант тя да е направила нещо умишлено. Според местните тя със сигурност е била подведена и използвана. Но хората се притесняват да говорят за нея от страх да не притеснят семейството ѝ.
Единствено леля ѝ Димитрина Каменова споделя за Габерова, че я е наричала "кифличка", но винаги е била скромна и много работлива. Животът във Великобритания не я е променил като човек, а напротив - останала е "мека душа". Логичният отговор за лелята е, че племенничката ѝ е била подведена, защото е много наивна и с детинско отношение. "Тя няма капацитета да направи такова нещо", допълва Каменова.
Повече за обвиняемите
Припомняме, че петимата български граждани бяха задържани в Обединеното кралство през февруари. Те са живели на Острова в продължение на няколко години, като са извършвали различни дейности.
Преди това Русев, Джамбазов и Иванова са били обвинени само в подправяне на официални документи, включително паспорти и други документи за самоличност.
През лятото стана ясно също така, че един от обвинените в шпионаж българи работил с най-издирвания престъпник в Германия. Компанията на Орлин Русев е предоставяла специално оборудване за наблюдение на Ян Марсалек, който стои зад една от най-големите финансови измами в Германия. През годините станаха известни и връзките на Марсалек с руските тайни служби.
Ян Марсалек е най-издирваният човек в Германия. Бил е високопоставен мениджър в компанията за безконтактни плащания Wirecard, която се срина през 2020 г. А Ян Марсалек се оказа в центъра на схема, чрез която бяха откраднати близо 2 милиарда долара. Тогава Марсалек предприема бягство с частен самолет, който каца в Минск. Смята се, че оттам е отведен от руското външно разузнаване в Москва.
Комуникацията между Марсалек и Русев започва през 2015 г., когато двамата разменят редица имейли. Заподозреният за шпионаж в полза на Русия е предоставил на Марсалек оборудване, което може да изчислява местоположението и връзките на телефонните абонати. В схемата е участвал и руски гражданин.
Според доклад на Dossier Center българинът му е осигурил телeфон, който е имал специална защита от следене и е използвал комуникационния протокол SS7.